logo
logo
Newsletter

NL č. 93

PBJK (Pochválený buď Ježiš Kristus), drahá sestra v Kristovi.

Dňa 30.11.2023 sme zavítali do jedinej väzenskej nemocnice, ktorá sa nachádza v Trenčíne (viď foto).

image002

image003

Foto: zdroj prevzaté: https://www.ordinariat.sk/lamacske-chvaly-zavitali-do-vazenskej-nemocnice/: Vo štvrtok 30. novembra 2023 zavítalo do Nemocnice pre obvinených a odsúdených a ÚVTOS v Trenčíne slovensko–české  väzenské spoločenstvo Dismas s Michalom Libantom, spoločne s gospelovou kapelou Lamačské chvály pod vedením Braňa Letka...“ Asi najväčší z momentov bol, keď sa počas modlitby chvál postavil náš člen Štefan, ktorý nemá jednu nohu a tak chválil Boha.

image004

Foto: 3.12.2023 na stretnutí spol. DISMAS na modlitbe chvál v Leopoldove

image005

Foto: 3.12.2023 počas sv. omše so seminaristami (budúcimi kňazmi) v kostole sv. Michala v Hlohovci. Po ukončení sme im rozprávali svedectvá, aby ešte viac zahoreli z lásky k Ockovi-Bohu a získali tak nový rozmer služby.

image006

image007

Foto: 7.12.2023 väznica Ilava, kde nás členovia privítali a zahrali divadlo, krásne piesne. Počas predstavenia sme dostali do DISMASu aj dary ručne malované, vyrezávané (viď foto)

Časť básne z listu z doživotných trestov v Ilave od Miloša: „Vianoce vo väzení“. Na Vianoce vo väzení, na cele sám a opustený. Bez darčekov, bez jedličky, bez rodiny, bez ženičky...“

image009

Foto: u Barborky 8.12.2023. Príspevok od Márie, Barborkinej mamičky po návšteve u nich: „Miško, naozaj tá najúprimnejšia vďaka za všetko. Keď ste odišli, tak Barborka si sadla na  zem a začala si čítať a prezerať obrázky. Veľmi sa tešila z každého dopisu, musela som jej niektoré prečítať ja a potom sme sa o tom rozprávali. Pán nech vás všetkých žehná v tak náročnom povolaní...“

image008

Foto: 8.12.2023 Pruské, kostol sv. Petra a Pavla počas live vysielania Dohovoru za rodinu, počas sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Časť listu od Patrika z väznice v BB- Kráľová:  Pozdravujem celé spoločenstvo DISMAS. Miško, áno, ešte som nezasvätil seba a družku v tom, že som s mojou družkou iba druh a družka preto, lebo ani moja družka o tom nevie, že si ju chcem zobrať za ženu. Je to pre ňu prekvapenie. Po výkone trestu to plánujem spraviť. A chcel by som, aby si tam bol aj ty... Mám taký pocit, jak by som ťa poznal 20 rokov. Miško, chodím do väzenského kostola, aby som sa porozprával s Bohom. Aby som si spravil aj prvé sväté prijímanie a birmovku. Lebo chcem sa zosobášiť v kostole a nie na úrade.“

image010 

image011

Foto: 9.12.2023 balenie NL-noviniek z Dismasu, ktoré čítaš. Bolo to vlastne aj také stretko, kde nám Adam L. hral modlitby chvál, spievali sme a s radosťou sme balili prílohy do tvojho NL, aby tam boli všekty kresby od anjelikov, prílohy, biblické kvízy a osobné listy.

image012

image013

Foto: 9.12.2023 večer sme boli pozvaní do synagógy v Leviciach, kde bol aj minister vnútra a ďalší hostia. Viac času som strávil v rozhovore s Jozefom Mičom z Terchovej, ktorý vyrába kulisy pre Hollywood (viď foto). Bol to jeden skromný chlap, ktorý má neskutočný prehľad, pomáha detičkám v detských domovoch a veľmi bol rád za službu v Dismase. Modlili sme sa aj za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.

image014

image015

Foto: 10.12.2023 väznica pre mladistvých Sučany. Okrem mladistvých je tu aj ďalší objekt a to čisto pre odsúdené ženy, kde máme veľa členiek a tie sme prišli povzbudiť s Krištofom Letkom a Dávidom Janočkom a prinášam ti jeho príspevok: „Ahojte dismasáci, chcem vás všetkých pozdraviť a pozdieľať sa vám o našej výprave do Sučian. Dlhšiu dobu som už nebol navštíviť vás, bratov a sestry, čo ste zavretí za múrmi, lebo sa venujem aj inej misii teraz v Dismase. No ale túto nedeľu som opäť prežil, prečo mi chýba aj takto slúžiť pre Dismas. Posádka sme boli celkom väčšia ako obvykle, tým že okrem mňa a Michala s nami išiel aj jeho syn Miško, manželka Mirka a jeden môj priateľ, ktorý vedie chvály menom Krištof (viď foto) zdroj: https://www.zvjs.sk/sk/aktuality/hudobna-skupina-puer-dei-v-uvtos-pre-mladistvych-sucanoch . Cestovali sme od rána od 6tej v zlých snehových podmienkach, no prišlo mi to ako presný opak. Možno vonku bola zima a snežilo, ale vnútri nás hriala modlitba, zdieľania a rozhovory. Ako prvé sme navštívili ženy. Najprv bola svätá omša a potom sme mali program. Vnímal som, ako tie ženy spomínajú na svoj domov (teraz myslím domov srdca) a znova zakúsili tú Lásku, ktorá neodsudzuje, ale prijíma zblúdeného. Po obede sme mali opäť sv. omšu a program, ale teraz pre zmenu s mužmi a mladistvými. Prišlo aj viacej z vás, ktorí už s nami kráčate, takže to bolo cítiť aj na atmosfére, ktorá bola pre mňa tiež plná Ducha povzbudenia do modlitby a spoločenstva. Prišiel som až večer za tmy domov, no takáto celodňová misia s duchovným otcom je naozaj veľkým povzbudením vo viere pre mňa. Som rád, že vás stretávam a že sa navzájom vieme povzbudiť. Žehnám vám všetkým požehnané sviatky plné Božej prítomnosti.  Sme v tom spolu! Rapper Dávid Janočko“

image016

image017

Foto: 13.12.2023 sme navštívili detský domov Kolíňany, kde vyrastal aj náš člen Ladislav (viď foto): „Vyrastal som v detskom domove v Kolíňanoch, a tak som chcel pre tie deti v Kolíňanoch urobiť to, aby aj oni spoznali Nášho Pána prostredníctvom chvál. Kontaktovali sme spoločenstvo GPS rómske chvály, ktorí prisľúbili, že by v decembri prišli a urobili by pre tento detský domov chvály, nakoniec sme boli šťastní, že to vyšlo a samozrejme poďakovali v modlitbe nášmu Pánovi. Za cca 14 dní nám volal pán riaditeľ detského domova v Kolíňanoch, že sa skupina GPS neozvala a že či to môžeme zistiť. Tak sme tam volali a bolo povedané, že oni sa rozhodli, že celý december nebudú hrať. No tak sme im povedali, že nás mrzí iba jedno, že deti sa tešia a nič z toho nebude. No a zase ako vždy, sme v poslednej chvíli volali Michalovi v našom spoločenstve Dismas a on nám povedal, že skúsi niečo urobiť a osloviť Lamačské chvály a že s tým moc nemáme počítať, že oni tiež toho majú moc. Nakoniec Michal, ktorý toho má opravdu veľa a nemá toľko času, nám zavolal a povedal, že koncert bude 13.12  a prídu L‘múry. Tak sme mali takú obrovskú radosť na srdci, že sme tomu nemohli uveriť. A teraz si predstavte, že Miško tam prišiel i so svojou manželkou a s jeho malou dcérkou a obetovali tento čas pre tie deti v detskom domove v Kolíňanoch (viď foto). A je vidieť, že naše spoločenstvo Dismas je veľmi silné spoločenstvo a že Pán nás všetkých takto krásne požehnáva. Drahí bratia v Kristu i Vám z celého srdca prajeme, aby ste v tomto vyhnanstve našli tú správnu cestu k nášmu Pánovi a mysleli na tie duchovné veci. Lebo veľa ľudí myslí na tie hmotné. A to je zlé. Musíme myslieť na tie duchovné a nie hmotné. Verím, bratia, že aj vás keď pustia z tohto vyhnanstva, zažijete nádherný život s Kristom a s našim spoločenstvom Dismas. Prajeme Vám krásne požehnané vianočné sviatky, aby i vo Vašom srdci sa narodil Kristus. V modlitbách myslíme na Vás. S Božím požehnaním, brat Ladislav“

image018

image019

 

Na druhý deň, teda 14.12.2023, sme cestovali do Považskej Bystrice, kde sme sa pred obedom zastavili v špeciálnej škole, kde sme spravili radosť detičkám so zdravotnými problémami (viď foto) počas modlitbý chvál. Tieto detičky sa neskutočne tešili, tancovali od radosti.

image020

image021

Poobede sme sa vybrali do detského domova sv. Filipa Neriho, kde sme, ako vo všetkých domovoch, rozdávali okrem radosti, hudby, modlitieb, aj darčeky skryté v igelitke sv. Mikuláša, v ktorej boli okrem sladkostí aj vaše obrázky, ktoré kreslíte a my ich zalievame do hrubšej priesvitnej fólie, aby im dlhšie vydržali. Veľmi sa tešia a ďakujú za tieto obrázky detičky z detských domovov Sereď, Kolíňany a sv. Filipa Neriho v Považskej Bystrici.

image022

V každom z týchto detských domovov ako aj škôl sme s dovolením kompetentného pracovníka mohli požehnať tieto detičky resp. aj školákov a krátko sa nad nimi pomodliť a dať im znak v tvare kríža na čelo. Použili sme na to exorcizovaný nárdový olej z Jeruzalema, ktorý ďalej obsahoval relikvie sv. Šarbela, Filoménky, Peregríniho, Michala Archanjela, Klementa, Vasilieho a olej z Loreta. Vždy som im porozprával o tom, a potom som im žehnal. V súlade s Božím slovom Mk 10,16 Potom ich objímal, kládol na ne ruky a požehnával ich. Zrazu som na nástenke tohto detského domova zbadal túto omaľovánku (viď foto). Chvála ti, Pane.

image023

image024

Foto: 15.12.2023 sme od rána slúžili s L‘múrmi už v Trnave na elektrotechnickej strednej škole, kde prišiel aj štáb RTVS natáčať televíznu reláciu „GENERÁCIA“, ktorá sa má vysielať v januári 2024. Začalo sa to tým, že mi zavolal režisér RTVS, či by mohli natočiť v rámci dokumentu nejaké svedectvá spol. DISMAS. Chceli to natočiť vo väznici, ale nakoľko to potrebovali dosť narýchlo a mali len jeden voľný termín v decembri, a to 15.11.2023 a tam sme mali už zarezervovanú práve túto školu, tak prišli za nami natočiť pár svedectiev. Po skoro 2 hodiách svedectiev a uctievania v modlitbe, pokračovala cesta do stredu Trnavy na radnicu, kde vybavil štáb natáčanie dvoch ciel práve na radnici (viď foto). Tieto cely slúžili už pred cca 500 rokmi na uväznenie zločincov. Takže bolo to väzenie dávno predtým, ako vzniklo v Leopoldove a v Ilave. 16.12.2023 v Sobotu sme navštívili väznicu v Leopoldove(vid foto) s kapelou Lámačské Chvály.

image026

image027

2x foto: zdroj väznica Leopoldov  https://www.zvjs.sk/sk/aktuality/lamaci-na-navsteve-vaznice-v-leopoldove

image028 

Foto: 16.12.2023 stretnutie modlitebného spoločenstva Jezuitský priestorov v Trnave.

image029

Foto: Jožko Šiška od rána s členmi nakladali veci a charitu , ktorú zaniesol našim bratom romom do Čičavi teda Martinovi, ktorí ju rozdeluje.

image030

Ako som bol dnes vo väznici v Ružomberku, prišiel za mnou jeden člen Tomáš a začal mi hovoriť, že mi chcel napísať ohľadne svojho otca, lebo má bolesti a ide do nemocnice - aby sme sa za neho pomodlili a povzbudili ho. Ale ako išiel písať dopis, tak mu prišili Novinky z Dismasu a tiež osobný list, kde bola táto fotka, na ktorej je jeho otec Štefan P., s ktorým som sa stretol v Badíne na celoslovenskom stretnutí modlitieb mužov, o ktorom som písal už v staršom čísle NL 90.

image031

Foto: Lámačské chvály 17.12.2023 pred väznicou v Ružomberku.

image032

Foto: 17.12.2023 v Žiline, v Dolnom Hričove so Simonkou

image033

Foto: obec pri Ilave s Alenkou, ktorá mi odovzdala 77 ružencov od našich bratov z doživotných trestov v Ilave,

image034

Foto: ružnece na rohu vyrobili členovia  z vyhnansvta  v Hrnčiarovcaich a krásne srdiečka darovala Jana z väznice Opavy, Česká republika.

image035

image036

image037

image038

image039

Kresba z väzníc:  od Jána z Prahy , od žanety z Brna, od Juliusa z Košíc, od Matiáša z Leopoldova, od Štefana z TN

Svedecvo Stano Turčány:,,Dnes by sme sa chceli s Vami podeliť o to čo sa stalo na ceste do práce dňa 18.12.2023. Ráno ako vždy sme išli vlakom do Bratislavy a potom nastúpili na autobus linku 25 . Všetci sme stáli nakoľko autobus bol veľmi preplnený a tak sme sa radovali, že konečne za chvíľu vystúpime. A tak som sa držal tyčky v autobuse a iba cítim že niekto sa na mňa zvalil. Keď som sa otočil bol to chlapec vo veku cca 30 až 33 rokov a začal padať na zem. V preplnenom autobuse to nešlo aby sme ho mohli položiť na zem tak s bratom Ladislavom a ešte s jedným kolegom sme ho držali a začali komunikovať. Začal byť modrí a ten kolega čo tam bol mu otvoril ústa a vytiahol jazyk,dvere autobusu sa otvorili a všetci utekali do práce a iba my traja sme tam zostali a šofér autobusu volal záchranku. Nakoľko autobus parkuje priamo u brány našej práce, tak Brat Ladislav hneď bežal na vratnicu Aby zavolali firemného lekára nakoľko tam je tiež posádka Non stop. Ja s kolegom sme ho zatiaľ položili na zem a začal som ho oživovať a stláčal hrudník. Chcem dodať že nikdy v živote s tím nemám skúsenosti. A po nejakých dvoch minútach začal dýchať a medzi tým prišla záchranka. Lekár po chvíli sa nás opýtal či máme nejakú zdravotnícku školu, nakoľko sme to urobili profesionálne a že mal infarkt. Ja som na to odvetil, že nie že nikdy som to nerobil a že to ten najvyšší sa i to postaral. A potom sme sa vrátili do práce z vratnice a na linke a aj vedúci nám začali rozprávať hrdinovia dňa. A my sme povedali, že Hrdinom toho bol Náš Pán lebo on nás určite viedol ako máme postupovať. My sme za to vďačný nášmu Pánovi, že sa nám podarilo zachrániť ľudský život a iba nás mrzí a boli, že všetci tí ostatní čo tam v autobuse boli poutekali za prácou a nebol im v tej chvíli prednejšie ľudský život. Veľká vďaka nášmu Pánovi ako sa zasa dnes preslávil. Amen“

image040

Foto:kresba od mateja z väznice Sučany

image041

Príspevok Peter K.: „Bol som pred rokmi na ostrove Alcatraz (viď foto), kde bola známa vaznica. Po uzatvoreni je z toho múzeum a v expozicii je aj fotografia, ktorú pripájam do prilohy. Je to citát väzňa vyrytý do steny v jeho cele a myslím, že by sa to dalo príležitostne použiť pri tvojich prednáškach alebo pri práci s odsúdenymi. "I foolishly believed that violence would free me from violence" PREKLAD: "Naivne (bláznivo, bláhovo) som veril, že násilie ma ochráni pred násilím."

Časť listu od Andreja z väznice BB Kráľová: „Od posledného listu sa toho mnoho zmenilo. Ako som Ti už písal, konečne som sa dostal z dif. skupiny „C“, čo bol môj dlhodobý cieľ, keď som došiel z 1 NUS na Kráľovú. Vymazal som 5 trestov a získal ešte aj pochvalu. Momentálne som na réžii a pracujem v kuchyni. Mám ešte 8 mesiacov a 10 dní do konca trestu, zo 61 mesiacov, čo som mal celý trest, to už je len kúsok a mnohé sa u mňa toho zmenilo. Čo Ti poviem, prešiel som premenou duševne – psychicky, zmenili sa názory a vnímanie sveta. Ale to je na dlho, mám nárok aj na PP, ale zatiaľ som to nepodal, pán pedagóg to nevidí na doporučenie, aj keď som 1.-krát vo VTOS a mám 3 dis. Odmeny, lebo som došiel z minimálky, no modlím sa za to a makám, aby sa to zmenilo. V podstate som to prijal tak, ako to je. Nemá zmysel nejako bojovať so systémom po tých rokoch.“ Ak človek spozná ozaj Ježiša a dá ho na prvé miesto, bude písať veľmi podobne. Lebo vždy sa to musí prejaviť aj navonok, to, čo prežívame vnútri a to je spravodlivosť, pokoj a radosť.

Časť listu od Darinky z väznice Sučany: „Ako som teba spoznala, tak som začala veriť a modliť sa k Bohu a moc mi to pomáha a posilnilo to aj moju rodinu. Moc ti Ďakujem.“ Osobne som len poštár, čo priniesol správu od Ježiša Krista.

Časť listu od Igora z väznice Ilava: „Od nášho posledného stretnutia už ubehol skoro rok a dlhá doba prešla aj od môjho posledného listu. Naproti tomu Vy ma stále povzbudzujete a „dávate ma do obrazu“, čo sa týka aktivít spoločenstva. Žasnem nad tým, koľko vecí sa dá stihnúť, keď sa stretnú ľudia, ktorí pre Božie veci radi ponúknu svoj čas, peniaze aj energiu. ....a tie príbehy väzňov, v ktorých Boh urobil  zmeny, v každom príbehu nachádzam kúsok toho môjho.“ Nie je nádhera, ak človek má otvorené srdce a Duch Sv. mu môže ukazovať v každom živote kúsok seba?

Časť básne od Jána z väznice Horní Slávkov, Česká republika: „Když vidím tvoji smutnou tvář, vytáhnu ze skříně svoji svatozář. Navštívím tě, abys nebyl sám a vezmu tě do dětských let. Poté ti svůj usměv dám, ať se vrátíš k nám zpět. Vždyť jsou tu Vánoce, krásná doba, doba po roce. Tohle je píseň vánoční.“

image044image043

Časť listu od Stanislava z väznice Ružomberok: „To, čo robíte, to je veľká vec a náš Boh vidí. On Ťa miluje, lebo robíš veľké veci. Ja som videl Tvoju robotu a furt som si hovoril, že napíšem, ale som sa hanbil, ale 17.12.2023 ste ma presvedčili. Ja verím, že Boh je tu živý a On nám dáva lásku. Tak sa majte a ďakujem Ti, drahý brat, za to, čo robíš, lebo má to zmysel.“

image042

Kresba z väzníc:  od Miloša z Ilavy, od Romana z Ilavy a ručne vyrábané náramky na ruku od Jozefa z Ilavy.

Foto: zdroj: https://www.vscr.cz/organizacni-jednotky/veznice-nove-sedlo/clanky/detail/vanocni-koncert

image045

Krátke svedectvo/správa ku Drahoniciam a Novému Sedlu od Rasťa Višňovského: ,,Som nesmierne šťastný, že som mohol navštíviť väznice v Drahoniciach a v Novom Sedle. Pre mňa a celé Lámačské chvály to znamenalo byť viac ako 20 hodín na cestách a za deň a pol precestovať vyše 1500 kilometrov, avšak, stálo to za to. Boh sa veľmi dotýkal odsúdených. Mnohí za nami po programe vyšli so slzami v očiach, mnohí počas chvál plakali, spievali spolu s nami a po všetkom nám prejavili obrovskú vďaku za to, že sme im priniesli nádej, ktorú tak veľmi odsúdení potrebujú. Chvála Bohu za všetko, čo robí. Aleluja!“

image048

Foto: 21.12.2023 návšteva vo väznici v Hrnčiarovciach.

Dňa 24.12.2023 na Vianoce sme navštívili väznicu v Banskej Bystrici MxSS, SSS, ženy, väzbu a doživotnýé tresty. Fotky dáme do búdúceho NL č.94 - Novinky z Dismasu. Na Štedrý deň sa nám prvýkrát v histórii podarilo byť aj na ďalších dvoch miestach: Adam Likavčan vo väznici v Leopoldove, L‘múry vo väznici v Hrnčiarovciach.

image047

image046

Foto: 28.12.202 Česká republika, kaplnka sv. Jána Sarkandera (v pozadí), Olomoucký biskup Mons. Mgr. Antonín Basler s Petrom Danajkom nám odovzdal aj darček - 30 kompletných Biblií v českom jazyku (viď foto) pre našich vyplňovateľov Biblického kurzu.

Misia I: pozerať film RTVS na STV2 v premiére 13.1.2024 a v rámci evanjelizácie pozvať aj ostatných odsúdených, aby videli, že aj svetské médiá to veľmi zaujíma, aká zmena sa odohráva, keď sa zločinci stávajú dobrými ľuďmi.

40 hod. P+S

Predkladaný úmysel za spol. Dismas, za teba aj tvoju rodinu a všetky miesta, kam práve ideme

12.-13.1.2024

za odsúdených, ktorých navštevujeme a navštívime. A za ľudí, ktorých zranili, ublížili.

19.-20.1.2024

za evanjelizáciu národov- Rakúsko

26.-27.1.2024

za našich kňazov, biskupa Rábeka, nové duchovné povolania

2.-3.2.2024

za rodiny slúžiace v Dismase, za úmysly členov Dismasu

8.1.2024     Boh Ťa žehnaj, drahá sestra v Kristovi - BŤŽ + Michal  NL - NOVINKY z Dismasu č.93