logo
logo
Newsletter

NL č. 81

PBJK (Pochválený buď Ježiš Kristus), drahý brat v Kristovi,

Spieva Bohu chvály a chodieva tým poslúžiť aj do rôznych väzníc na Slovensku. Veronika Haluzová (27) vydala v spolupráci s ďalšími hudobníkmi album s názvom Prísľub pokoja.

image002

Okrem tvorby hudby chodievaš slúžiť aj do väzníc. Čo tam zažívaš?

Služba vo väzniciach je pre mňa výnimočná, veľa vecí to vo mne zmenilo. Chodím tam aj vďaka Michalovi Libantovi, ktorý je zakladateľom väzenského spoločenstva Dismas. Spolu zažívame, že Bohu veľmi záleží na odsúdených. Často vo väzniciach pociťujem veľkú lásku, ktorú si nedokážem vzbudiť k niekomu, koho absolútne nepoznám. A tak sa len snažím byť kanálom tej Božej lásky a toho, čo tam Boh chce urobiť. Zvyčajne trvá nejaký čas, pokým si človek získa dôveru odsúdených. Naučila som sa prichádzať s tým, že čokoľvek by sa dialo, či budú počúvať svedectvá, spievať s nami alebo nie, Boh tam aj tak funguje a jeho ovocie sa môže prejaviť aj mimo našich očí. Niekedy to nie je jednoduché. Ale často zažívame, že tí, ktorí sa na začiatku tvária tvrdo, možno nezaujato, na konci plačú a prídu sa aj poďakovať, ak majú možnosť alebo v listoch píšu svedectvá Michalovi do Dismasu.

Aj tebe už niekto poďakoval? Raz prišiel za mnou jeden pán a ďakoval mi za konkrétnu pieseň, že sa ho Boh veľmi dotkol. Dokonca to ani nevládal dopovedať, pretože sa rozplakal. Bol to silný zážitok a vždy sa ma veľmi dotkne, keď vidím tých chlapov plakať. Niekto si povie, že ich mohol dojať pekný spev, ale ja viem, že toto nie je v mojich schopnostiach, aby som menila ich životy. Učím sa len byť Bohu užitočným nástrojom. O službe vo väzniciach by sa dalo rozprávať veľmi veľa. Dá sa aj na takom mieste prežiť Boží pokoj?

prevzaté: https://www.slovoplus.sk/spevacka-veronika-haluzova-nie-je-v-mojich-schopnostiach-aby-som-menila-zivoty-inym

image003

Príspevok Filipa Likavčana (viď foto) po stretnutí s lídrami v Medžugorií: „Boli sme tam s komunitou Emmanuel a rozprávali sme aj o Dismase. Boli tam aj lídri pre Európsku mládež a boli nadšení z toho, čo sa vo väzniciach na Slovensku deje.“

image004

Foto: Pruské, duchovná obnova. Modlitba chvál Dismas a svedectvo

image005

Foto: Dňa 8.1.2023 sme boli pozvaní na ples, kde bolo v hojnom počte zastúpené aj spol. DISMAS. Na fotke sú všetci, ktorí pracujú na rôznych aktivitách-projektoch nášho spol. Dismas. Ako vidíte, som tam najstarší :D

image006

Časť listu od Rasťa z väznice v Leopoldove (viď foto): „Ďakujem za anjelský balíček. Ani si neviete predstaviť, ako sa potešili moji blízki, najmä detičky. Hneď mi na to odpísali, vzdali vďačnosť, radosť a úctu najlepšieho strýka. Nikto ešte pre nich nič také neurobil. Tak si viete predstaviť tú radosť a nadšenie. Prvýkrát mi napísali po 14 rokoch.“

image007

Časť listu od Miroslava z väznice v Ilave (viď foto): „Malá, mini skúsenosť, že veriacimi nemáme byť len slovom, ale hlavne skutkom. Vo štvrtok 15.12. som si na nákup (okrem iného) kúpil 2 kg kyslej kapusty. Na cele vykladám nákup, pozerám pokladničný blok a zisťujem, že si naúčtovali len 1 kg kapusty. Zvoním, že chcem reklamovať nákup, ale nikto nič.... Vydržal som a o týždeň, vo štvrtok 22.12., na nákupe hovorím, aby si naúčtovali 1,55€ za kapustu, lebo pred týždňom mi jednu nezarátali..... A chlapík pri pokladni sa pýta: „To naozaj?“  Hovorím: „Áno, nerobím si srandu.“ Poďakoval sa.“ Mám vieru, že aj ty si na tom podobne. Osobne sa mi to stáva v civile  pravidelne, lebo často niečo zle nablokujú a buď sa zaradujem, že mi dali zadarmo tovar, napr. 20€, alebo ho zoberiem znovu do obchodu a zaplatím za neho. Ak mám Pána na prvom mieste, tak nemusím rozmýšľať, On je dôležitejší ako peniaze a túžba po nich.

image008

Foto: Dňa 8.1.2023 som bol navštíviť našich bratov vo väznici v Hrnčiarovciach, kde som im odovzdal darčeky a mali sme dlhší spoločný čas plný svedectiev.

image009

image010

image011

image012

image013

image014

image015

image016

Foto: druhé kolo natáčania svedectiev na Youtube kanál. Pripájam aj zopár reakcií od ľudí na prvé časti:

image017

Foto: Milan, väznica Banská Bystrica Kráľová  

image018

Foto: Jozef, väznica Leopoldov         

image019   

Foto: Ladislav, väznica BB     

image021

Príspevok Dušana Dzuria (foto počas balenia NL Novinky z Dismasu pre teba): „Ďakujem, že som opäť mohol spraviť túto službu pre nás, pre DISMAS. Odišlo 421 obálok (len Slovensko). Deň, keď som dostal zásielku s podkladmi (streda), bol ešte výnimočný v tom, že doobeda sa u nás zastavila pani probačná zo súdu s technikom, aby posúdili možnosti výkonu kontroly technickými prostriedkami v obydlí. V ľudskej reči - náramok. Nie pre mňa, ale pre nášho člena Petra zo Sučian, ktorý bude mať šancu na návrat z vyhnanstva, po piatich rokoch konečne sa vrátiť na slobodu. Bohužiaľ, jeho rodina sa ho zriekla, a tak sme sa doma rozhodli dať mu šancu. Po viacerých komplikáciách, ktoré musel vytrpieť vo vyhnanstve a pri PP, mu náš nebeský Otec dáva opäť šancu, ktorú, dúfam, Peter nezahodí! Tak ako vždy, opica vyčíňa, keď sa jej snažíme narušiť hegemóniu. V sobotu od 11.00 začala po miestnosti, kde som skladal NL strašne behať naša mačka a nenormálne mňaučať, veru opica vie, ako robiť protivenstvá. Po pár hodinách však mňau prestalo a prišla strašná únava a točenie prstov, no modlitba mi pomohla prekonať to! Príbehy bratov a sestier, ku ktorým smerujú obálky NL, sú pre mňa veľkým mementom a som strašne vďačný Bohu za túto službu! Častokrát si myslím, že táto služba je pre mňa asi jediná zmysluplná činnosť v mojom živote...

image020

P.S. pripájam foto ľudí z rómskej komunity, ktorí (zatiaľ) žijú v dome na našom pozemku v Nižnej Rybnici. Dovolil som im, aby si pristavili príves. Ak Boh dá, tak sa ich budem snažiť motivovať, aby si postavili vlastný nízkonákladový dom a mali dôstojné bývanie. Veď ich je tam 18... BŤŽ+“

image022

Foto: Jezuitský kostol v Trnave počas stretnutia spol. DISMAS, kapela RODS a Jožko Štrbavý. Každý mesiac sú cca 3 stretnutia, kde môžeme byť všetci spolu. Informujeme o takýchto akciách - stretnutiach formou SMS resp. cez sociálne siete.

image023image025image024

Zdroj: Instagram Foto: dňa 19.1.2023 štúdio Televízie Bratislava, počas rozhovoru – svedectiev na Božiu slávu. Ako vidíte, tak veľa pekných dievčat je všade okolo, keď vyjdeme von, ale vždy je na nás, či ostaneme verní. Ja som sa rozhodol pred mnohými rokmi pre vernosť, a preto ak vidím pekné dievča, tak ju takto požehnám: „Pane, ty si ju stvoril krásnu, nech svojou krásou oslavuje Teba.“ Lebo opica bude chcieť, aby to nebolo požehnanie, lebo to je krásne v Božích očiach, ale aby ti to prešlo do zmyselností tela a to je zem tmy, kde vládne už opica-diabol. Ešte dodám, že vždy sa snažím, aby ma opica identifikovala, teda označím sa, komu patrím. Teda tričko Jesus Army, na obidvoch zápästiach JESUS Is My Savior (Ježiš je môj spasiteľ - vykupiteľ) a okolo krku škapuliar s Kristom a Pannou Máriou.  

image026

Foto: návšteva u Ega doma s rodinkou, kde som mu priniesol tričko, ktoré robil náš člen za múrmi väznice Znojmo.

image027

Foto: vaše ružence, škapuliare a náramky sme dali posvätiť na oltár, aby ste ich mohli duchovne používať.

Dňa 20.1.2023 som bol pozvaný na spoločenstvo do väznice v Hrnčiarovciach nad Parnou (už druhýkrát v tejto väznici tento mesiac), ktorú vedie špeciálny pedagóg. Ako som vstúpil do miestnosti, kde sme sa mali stretnúť, tak všetci tam už boli a na moje prekvapenie tam bolo až 20 chlapov, ktorí sa prišli modliť, nacvičovať piesne, zdieľať sa, ... s túžbou stretávať sa. Išlo o našich členov spol. Dismas a nových, ktorí prejavili záujem. Samozrejme, že tam neboli všetci, lebo pracujú na poobedných alebo im bránili iné povinnosti, alebo choroby. V každom prípade ma to neskutočne naplnilo, že robíme takéto organizované modlitebné tímy. Nech by to bolo v každej väznici.

image028 

Foto: Anton A. nemocnica              

image029

Foto: obrázok z listu od Jána z väznice BB-Kráľová 

image030

Foto: Ľuboš M. a Jozef Š.  21.1.2023 počas lektorského kurzu na Arcibiskupskom úrade.

Ako viete, v poslednom období nás Pán volá aj do detských domovov. Verím, že je to v Božom pláne dôležité, lebo viacerí členovia majú detičky v detských domovoch, nakoľko aj Anjelske darčeky boli niektoré práve na takéto adresy. Tu ti prinášam konkrétnu situáciu, ako to Pán všetko zmanažoval:

image031

Časť listu od odsúdeného z väznice Leopoldov na Slovensku : Tu je viac hriechov ako v bežnom živote, aspoň si myslím. Nahovoril som aj spoluväzňov, aby išli so mnou do kostola, ale boli tam raz a to bolo všetko. Neposudzujem ich, pretože do istého času som bol taký aj ja a zmenil som sa, povedali mi to aj moji krajania. Ja som im povedal - teraz neveríte, ale keď príde k najhoršiemu, tak prečo hovoríte „Bože pomôž!“ Boh ich miluje, ja to viem, a viem aj to, že si raz k Nemu nájdu cestu, tak ako som ju našiel ja. Pani (profesionálni rodičia) má moje dcérky v opatere, hovorila mi, že sa priatelia s vašimi deťmi, to ma potešilo. Chlapci si vás pamätajú ako pedagóga vo väznici Leopoldov. Dal som nám vysvätiť izbu, chlapci na mňa trošku pozerali, že čo sa so mnou stalo. Ľahko som im to vysvetlil, začal som veriť. A pomáha mi to, oni to stále nechápu, ale ja viem ako sú na tom, pretože tiež som mal taký postoj. To, že sa s Kristom dokáže zmeniť každý,  viem podľa seba, že to tak je, ale to nepochopia, pokiaľ nezačnú veriť aj oni.“ Reakcia, odpoveď riaditeľky detského domova: „Miško, viac ako dva roky sa modlíme za deti z nášho domova, ich rodiny. A postupne za mnoho iných ľudí. Pred cca rokom sme sa začali (len tak ma to napadlo), modliť aj za väzňov, najmä doma s mojimi deťmi a potom aj v cdr (detský domov). A pozri, čo sa následne stalo - prišiel si do života môjho a detí z nášho domova s Dismas-om, následne vidím tieto obrátenia väzňov (aj rodičov našich detí v jednom). Viem, že Latákova sa za rodinu detí, ktoré má v starostlivosti, dlhodobo s deťmi modlí. Teda aj za Vojta sa modlí ona s jeho deťmi. A tiež my v našom spoločenstve. A takéto veľké veci robí PÁN. “ Nie je to nádherné, ako si Ocko Boh môže používať tých, o ktorých už spoločnosť povedala, že ich nepotrebuje a odlúčila ich od seba?

image032

Foto: obrázok z listu od Zoltána z väznice Opava, Česká republika

image033 image034 Príspevok Tomáš Molnár (viď foto tesne po pôrode): Ďalšie požehnanie a zázrak v mojom živote po prepustení ....volá sa Matejko Eliáš. A už po 2 týždňoch sa pri ockovi modlím, viď foto. Bratia a sestry, len úprimné a dôverné modlitby, vytrvalosť a láska k nášmu Ockovi vám dajú všetko, po čom vaše srdce zatúži. Aj keď to teraz možno tak nevnímaš vo vyhnanstve.... Ani ja som to nevnímal, kým som bol vo výkone, že niečo tak nádherné môžem v živote ešte dostať. Pokánie, modlitba a pôst, všetko v láske k Ockovi... Požehnaný čas, priatelia, vám praje synček Matejko spolu s manželkou Luckou.“

 

image035

image036

Foto: Bučany, modlitby chvál dňa 25.1.2023 s Lámačskými chválami a stretnutie spol. DISMAS. Počas mnohých rozhovorov, kde nám ľudia hovorili, ako ďakujú za modlitby nášho spoločenstva, ktoré sa modlí o 20.00 hod. aj za ich konkrétne úmysly. Tento pán nám prišiel svedčiť, že nás prosil o modlitbu, lebo boli aj s manželkou zúfalí, lebo syn sa nechcel oženiť pred Pánom, teda v kostole, a po modlitbách sú už snúbenci a majú už ja dátum svadby.

image037Foto-prevzaté:https://www.vscr.cz/organizacni-jednotky/veznice-breclav/clanky/detail/slovensky-rapper-ego-ve-veznici-breclav: BŘECLAV 27. ledna (VS ČR) – Dne 26. 1. 2023 obohatil známý slovenský rapper EGO odsouzené muže v objektu Poštorná nejen svou uměleckou tvorbou, ale také spolu se svým týmem hloubkou myšlenek vedoucí odsouzené zhodnotit svůj dosavadní život spolu s motivačním odkazem do budoucnosti. Michal Straka, který vystupuje pod uměleckým jménem EGO a Michal Libant  navštěvují věznice v rámci činnosti organizace DISMAS, jedná se o Slovensko-české vězeňské společenství, které má počátky svého vzniku ve Věznici Leopoldov v roce 2015. Zakladatelem společenství je Michal Libant. Sdružení se zaměřuje na vězněné osoby, ale také na pomoc těmto lidem při zařazení se do civilního života po výstupu z výkonu trestu odnětí svobody. Oba jmenovaní jsou hluboce věřící lidé, což se také odráželo v jejich promluvě k odsouzeným mužům a promítá se také do textů některých písní EGA.“ Odsúdení nás obdarovali rôznymi výrobkami, ktoré vyrobili vlastnými rukami. Ozaj hovorím, že majú neskutočný dar. Foto: Ego s darčekmi z dreva.

image038image039

  image043

Foto: emeritný exorcista Matúš Marcin počas prvého dňa duchovnej obnovy na západnom Slovensku, v kostole sv. Archanjela Michala v Hlohovci, dňa 27.1.2023.

image042

Foto: Na druhý deň ráno, v sobotu 28.1.2023, už s Jakubom S. z kapely RODS už pred väznicou v Banskej Bystrici aj s mojou manželkou a Matúšom, ktorí za nami pijú teplý čaj nakoľko mrzlo.

image041

Foto: V nedeľu ráno sme prišli do kaplnky Hájiček, odkiaľ sme sa spolu modlili ruženec, ktorý bol vysielaný live na YouTube kanály a tiež som bol vyzvaný na svedectvo o tom, ako bojujete vo väzniciach a že sa nehanbíte za Ježiša Krista. Povedal som im, že to na celách, v ktorých bývate, nemáte ľahké, a že ste často urážaní, zosmiešňovaní, ale že viete, komu ste uverili.

image040

Foto - prevzaté: https://www.ordinariat.sk/pracovne-stretnutie-dobrovolnikov-katolickej-vazenskej-duchovnej-sluzby-v-uvtos-hrnciarovce-nad-parnou No a po tretí raz sme boli vo väznici v Hrnčiarovciach nad Parnou, kde im emeritný exorcista Matúš Marcin rozprával o skúsenostiach z duchovného sveta a ako sa prejavuje navonok a ovplyvňuje nás aj v reálnom živote. Prišli nielen naši členovia, ale aj mnoho ďalších, ktorí prišli osobne a podali ruku a poďakovali, že sa im to moc páčilo a bolo to obohacujúce.

Misia I: Dlhé roky sme posielali prílohy ako cirkevných otcov a rôzne duchovné obnovy. No a od budúceho NL-Novinky z Dismasu chceme začať duchovnú obnovu s emeritným exorcistom Matúšom Marcinom, nakoľko spomína veľa z jeho praxe o duchovnom svete (teda o ľuďoch, z ktorých vyháňal diabla). Táto moc mu bola daná Cirkvou. Budú tam informácie o okolnostiach, skúsenostiach, najmä reálne príbehy ľudí pod útlakom zlého. Prečo to vlastne píšem do misie, je skutočnosť, že teraz je vás okolo 570 členov za múrmi väznice a bolo by to náročné posielať každému, a takto to dostane ten, koho táto oblasť zaujíma. Poviem k tomu len takú príhodu, že pred pár rokmi sme na otvorenom oddelení boli práve s týmto exorcistom a všetci odsúdení do jedného, aj tí najzarytejší ateisti, vydržali 4 hodiny počúvať ,,s otvorenými ústami“ o tom, čo Boh koná.

image044

Foto: Marek Zachar počas modlitieb a kropenia Trojkráľovej vody na cintoríne, konkrétne pri hrobe môjho uja.

Misia II: Minulý rok sme posielali každému papierik a na ňom bolo meno svätca a úmysel, za ktorý sa treba modliť celý rok. Tento rok to spravíme znovu v čo najväčšej možnej miere, dobrovoľne a spôsobom, že ty mi napíš číslicu od 1 do 100 a teda lósom (prečo lósom - viď Biblia na veľmi veľa miestach v starom aj novom zákone, napr.: Prís 16,33 * Neh 11,1 * Lk 1,9 * Sk 1,26 * Sk 13,19) si vyberiete svojho svätého. Ono to je tak, že nie ty si vyberieš jeho, ale on teba. Skúsim napísať moju skúsenosť: „Minulý rok som bol počas Silvestra v Bosne a Hercegovine v mestečku Medžugorie, kde sa zjavuje Panna Mária už 40 rokov. A 1.1.2022 som ďakoval Bohu za všetky dobrodenia, ktoré mi dal a pri tejto príležitosti som si vytiahol, vylosoval, jedného svätého – patróna na celý rok, ktorý sa bude za mňa a moje úmysly prihovárať k Bohu. A vytiahol si ma sv. Jozef, pestún Ježiša Krista. A úmysel na každý deň som dostal „modliť sa za úprimné pokánie pre zomierajúcich“. No a za cca 10 rokov sa mi možno raz stalo, že mi umrel niekto blízky a tento rok, čo bol teda 2022, mi umrel ujo Ferdo, Tonko, Jurko, krstný tato a teta Gitka. To bolo 5 blízkych ľudí za jeden rok. Spomeniem uja Jurka, ktorý zomrel 31.12.2022, na Silvestra, vo veku 77 rokov. Keď oslavoval 70 rokov, zavolala ma jeho manželka, aby som mu išiel niečo povedať z Biblie, lebo ona už nevie, čo má s ním robiť. Ako som sa s ním rozprával vyše hodinky, tak poviem, že celkom dobre poznal Sv. písmo a rozumel mi, čo som mu rozprával. Spýtal som sa ho: „Ujo Jurko, veď vy tomu všetkému chápete, že?“ On mi povedal: „Vieš, Michal, keď som bol taký starý ako ty, tak som si hovoril, že ak budem mať tieto roky, tak začnem chodiť do kostola, modliť sa, ale ja to tak teraz necítim, nechodím, nejde to...“ Tak som tete povedal, že to nie je v našich silách, len sa modliť. Samozrejme, teta chodila každý deň na sv. omšu, upratovala chrám a modlila sa. A keď ona zomrela, tak ujo začal málo vidieť, bol skoro slepý, prestal rozprávať a končil svoju púť na tomto svete. Keď mi moja mamička zavolala 5.12.2022, že ujo Jurko je v nemocnici po operácii, tak som vedel, čo mám spraviť. Nakoľko teta už nežila, deti nechodia do kostola, tak som sa rozhodol, že musím čo najskôr zavolať kňazovi do nemocnice. Dovolal som sa na prvý pokus a po prvých slovách sa ma opýtal, či dotyčný ujo chodí pravidelne na Eucharistiu. Povedal som mu, že práve naopak. Síce som vedel, že mali v kostole svadbu, ale vedel som aj to, že asi od vtedy nebol na sv. spovedi, čo mohlo byť tak 40-50 rokov. Čo znamená čistú tmu a čistú smrť. Kňaz mi povedal, že aj napriek tomu tam pôjde. Viete, ak takýto človek sám nepožiada o kňaza a nebol také roky na sviatosti zmierenia, tak sa stáva, že ak zbadá kňaza, začne ho preklínať, vyhadzovať, že on ešte neumiera a pod. 31.12.2022 ujo zomrel a dva dni na to som sa dozvedel, že ako mu boli vybavovať pohreb, tak mu najbližší napísali, že bol nezaopatrený, to znamená, že nebol zmierený s Bohom, nemal potrebné sviatosti v blízkej minulosti. Mne to však nedalo a napísal som SMS nemocničnému kňazovi, či si bude pamätať a či tam za ním bol. Kňaz mi obratom zavolal a ako som mu povedal, o čo ide, tak mi povedal, že si to pamätá úplne presne, lebo sa na to pripravoval. Prišiel na chirurgické oddelenie a opýtal sa, či súhlasí s rozhovorom a ujo súhlasil. A dokonca nielen s tým, že sa rozprávali veľmi dlho, ale prijal aj všetky náležité sviatosti ako aj pomazanie chorých. Ani si neviete predstaviť, aký som bol rád, že Boh ozaj počuje modlitby a teta ho vytiahla po dlhých rokoch strávených v tme na svetlo a neprestala sa modliť ako sv. Monika, ktorá sa 30 rokov modlila za svojho syna sv. Augustína, ktorý je teraz učiteľ Cirkvi. Chcem ti napísať, neprestávaj veriť, že všetko sa môže zmeniť a vytrvaj vo viere v nášho Pána Ježiša Krista. Pokračoval by som vo svedectve: „tento rok 1.1.2023 som nebol v Medžugorií za mamičkou, ale na stránke: Kongregácie sestier Matky Božieho Milosrdenstva (viď foto). 

image045

image046

Bol tam formulár losovania patrónov na rok 2023 vo viacerých jazykoch. No a tam som zadal lós, teda ako som písal vyššie,   číslicu od 1 do 100, napísal meno a vytiahol si patróna na rok 2023, ktorý mi bude ešte viac blízky (viď foto), Sv. Maximilián Kolbe. No a vtedy som bol užasnutý. Vysvetlím. Ako viete, chodievam asi do cca 50 väzníc raz za rok, niekde chodievam častejšie, ale od roku 2021 som dostal milosť chodiť každý mesiac minimálne raz do najväčšej väznice na Slovensku, do Hrnčiaroviec nad Parnou, kde je cca 1450 odsúdených. No a práve kaplnka v tejto väznici je zasvätená sv. Maximiliánovi Mária Kolbemu. A minulý rok som sa aj stal oficiálnym členom Militia Immaculata v preklade „Rytierov nepoškvrnenej“, ktorých založil práve Kolbe. Keď som po tom, ako si ma vybral, začal študovať, čo vlastne robil, zaujalo ma to, že vydával časopis tak ako my, bol odsúdený, žil s Kristom a položil život za svojho priateľa (Jn 15,13) v Osvienčime (viď obrázok). Neskutočne veľa má s nami spoločného. Tak ak máš aj ty túto túžbu, napíš do listu to číslo a vylosujeme ti tvojho patróna aj s úmyslom a pošleme do listu.

A ešte jedno dovysvetlenie. Osobne sa nemodlím k svätému, ale prosím ho, aby sa prihováral za mňa a predkladal Ježišovi moje úmysly. Jednoduché vysvetlenie na príklade: Ak by som ti poskytol telefón, mail alebo nejaký kontakt na Ega, tak je veľká šanca, že to nezdvihne a ak by aj zdvihol, asi nevybavíš nič. Ale ak mne niekto zavolá, napr. z detského domova, a požiada ma, aby som sa prihovoril za neho, tak Egovi osobne zavolám, mne zdvihne a následne tento domov aj navštívime. Tým nehovorím, že sa nemáme modliť priamo k Bohu. Len som vysvetlil, prečo to robím takto ja. Jn 9,31 „Vieme, že hriešnikov Boh nevyslyší; ale vyslyší toho, kto si Boha ctí a plní jeho vôľu.

image047

Misia III: Teraz by som napísal niečo, čo som mal v srdci pred začiatkom roka 2023. Bola to skutočnosť plnomocných odpustkov, ktoré môžem získať každý deň, ak splním podmienky: „- prijať sviatosť zmierenia (sv. spoveď - teda byť v posväcujúcej milosti), - prijať Eucharistiu, najlepšie v ten istý deň, - pomodliť sa na úmysel Svätého Otca modlitbu Otčenáš, Zdravas‘, Sláva. Počas týchto dní treba vylúčiť akúkoľvek pripútanosť k hriechu, i všednému.“ Každodenné úplné odpustky: adoráciou pred Najsvätejšou sviatosťou, ktorá trvá aspoň pol hodiny; vykonaním pobožnosti krížovej cesty pred riadne zriadenými zastaveniami, ktoré sú tvorené štrnástimi krížmi, prípadne vyobrazením zastavení; recitovaním ruženca alebo hymnu Akatist; nábožným čítaním Svätého písma alebo jeho počúvaním v dĺžke aspoň pol hodiny; nábožným recitovaním Korunky Božieho milosrdenstva pred Najsvätejšou sviatosťou oltárnou. (Z apoštolskej konštitúcie sv. Pavla VI. Indeulgentiarum doctrina z 1. januára 1967) Ide o to, že sa snažím takto žiť každý deň, a tak mi Pán dal do srdca, že každý deň tieto úmysly dávam Panne Márii, alebo za duše v očistci. Je to poklad, ktorý už chcem využívať každý deň. Stačí len čítať Božie slovo 30 minút. To robím rád a s týmto úmyslom robím a získavam veľa milostí pre druhých a tým aj pre seba. Ako napísal sv. Ján z Kríža: „Našou vecou je slúžiť Pánovi, Jeho vecou je starať a o nás“.

 image049image048

Foto: na pošte nám vyrobili unikátne známky.

image050

Na záver by som ešte spomenul, že v PLUS 7 dní bolo písané o Superstar (viď foto).

https://plus7dni.pluska.sk/domov/slovenski-vazni-usporiadali-vlastnu-sou-superstar-porotcom-bol-znamy-raper:  „Chlapi, neviem čo tu robíte, však vy by ste mali robiť hudbu vonku,“ okomentoval speváckej výkony slávny raper Ego.

Časť listu od Vojta z väznice v Leopoldove (viď foto):,, Dostal som od teba fotky, ktorým som sa potešil, veľmi sa teším v mene Pánovom za to, ako chodíte a slúžite vo väzniciach, kiež by Pán požehnal prebudenie vo väzniciach , za čo sa aj modlím Pánovi. Ďakujem ti taktiež za EXODUS DUCHOVNÝ BOJ. Čo sa mňa týka, tak som Pánovi odovzdal svoje sebaukájanie, ako aj veľa zlozvykov, ktoré mi bránili k prístupu k Pánovi, nehovorím že všetky, ale verím, že Pán mi požehná silu a ducha vydať sa celý Pánovi. Dnes je akurát piatok , keď ti píšem tento list, chlapci sa čudujú že prečo nejem mäso  a prečo si dávam iba jeden krajec chlebíka a na obed som si dal 2 rožky.“ Ďakujem za reakciu na misiu Exodus90. V budúcom čísle sa pozdieľam aj ja.

  Úmysly: modlíme sa každý deň o 20.00 hod., a 40-hod. modlitebnú reťaz od piatka 8.00 hod. do 23.59 hod. v sobotu.

40 hod. P+S

Predkladaný úmysel za spol. Dismas, za teba aj tvoju rodinu a všetky miesta, kam práve ideme

10.-11.2.2023

za odsúdených, ktorých navštevujeme a navštívime

17.-18.2.2023

za odprosenie urážok a za úprimné pokánie našich rodín

24.-25.2.2023

za našich kňazov, biskupa Rábeka, nové duchovné povolania

3.-4.3.2023

za rodiny slúžiace v Dismase

6.2.2023     Boh Ťa žehnaj, drahý brat v Kristovi - BŤŽ + Michal  NL - NOVINKY z Dismasu č.81