logo
logo
Newsletter

NL č. 51

PBJK (Pochválený buď Ježiš Kristus), drahý brat v Kristovi!

Rád by som ti predstavil úvod, teda prvú stranu, keď si otvoríš stránku spol. Dismas na Facebooku. Nájdeš tam dianie v spol. Dismas, kam sa chystáme, kde sme boli a čo robíme.

Tiež tam máš odkaz na web: https://www.spolocenstvo-dismas.sk/

image002

Foto: https://www.facebook.com/spolocenstvodismas/

image003Teraz by som rád poskytol jedno svedectvo od Dávida Janočka, ktoré v rozhovore pre Denník Štandard uviedol reportérke Terézii Strmeňovej (viď foto).  Dávida určite poznáte resp. ste sa s ním streli vo väznici a možno vás aj prekvapil rapom, ktorý  bol na oslavu Ocka.

 

Mama a syn Janočkovci: Naše cesty sa rozišli, zmenilo sa to Dávidovým obrátením

image004

Beáta a Dávid Janočkovci. Foto: Matúš Zajac

Cigarety, drogy, krádeže. To bolo smerovanie Dávida Janočka v jeho dospievaní. Ako z toho vyšiel von a ako boj o jeho výchovu v kresťanskej rodine prežívala jeho mamina Beáta, porozprávajú obaja. 

SYN DÁVID

Je v poriadku, keď ti budem tykať? Áno, samozrejme. Skús opísať, ako vyzeral tvoj život v puberte. Moja puberta bola živá a rebelantská. Tým, že som nebol najlepší študent, odrazilo sa to aj v mojej averzii voči škole a povinnostiam. Začal som viac chodiť von, čo ma dosť negatívne poznačilo, aj keď vtedy som si myslel, že je to cool. Okolo ôsmej triedy som začal s cigaretami, alkoholom, neskôr sa nabalila tráva. Pomaly som začal rodičom kradnúť peniaze. Svedomie sa mi rýchlo otupovalo. Na strednej škole som síce hľadal pravdu alebo duchovno, ale zároveň som vtedy odišiel od viery. Chcel som na veci prísť sám.

Kedy prišiel v tvojom správaní obrat?

Na strednej som spoznal kamaráta, ktorý ma asi najviac vtiahol do sveta drog. Po prvom roku školy ma vyhodili. V to leto som sa skôr náhodou dostal na jedny Oázové duchovné cvičenia. Modlilo sa tam, spievalo a bolo tam asi päťdesiat mladých. Ja som ich vnímal ako ľudí, ktorí sú mimo. O kresťanoch som mal predstavu, že sú to slušáci, ktorí nevedia, o čom je život na rozdiel odo mňa. Prvých päť dní som tam strašne nechcel byť.

Čo bolo ďalej?

Keď som sa zmieril s tým, že to tam budem musieť vydržať do konca, prišla mi na rozum taká myšlienka: Bože, ak si, tak sa mi ukáž, dávam ti moje posledné dva týždne života. Od toho dňa sa mi začali diať momenty, ktoré ma premieňali. Nazval by som to duchovným dotykom. Odrazu som sedel vpredu a plakal som pri piesňach, ktoré sa spievali. Odovzdal som tam pri modlitbe svoje problémy, ktoré som si niesol, a veci sa začali veľmi hýbať vpred. Niektoré závislosti odišli zo dňa na deň, na niektorých som ešte musel popracovať. Opäť som mohol začať študovať. Vzťahy v rodine, najmä s maminou, sa začali obnovovať. Našiel som tiež smer, čo chcem v živote robiť.

Ako žiješ dnes?

Odstrihol som sa od starých kontaktov a našiel si spoločenstvo, s ktorým zdieľam svoje prežívanie. Zmenil sa môj pohľad na život, viem, že je niečo viac. Aj dnes mám problémy, no snažím sa od nich neutekať. Spoznal som Lekára, s ktorým sa dá všetko zvládnuť.

Tvoj osobný príbeh a objavenie viery chodíš rozprávať do väzníc aj detských domovov. Aké sú reakcie poslucháčov?

S kapelou Lámačské chvály chodíme spolu evanjelizovať do väzníc. Je to veľké dobrodružstvo. Nerád porovnávam svedectvá a nemyslím si, že moje je to naj, ale myslím si, že mám istú výhodu oproti ľuďom, ktorí nezažili podobné obrátenie. Rozprávam väzňom, ako som žil na ulici a kradol, tým si získam ich sympatie, pretože mi rozumejú. Keď prídem do väzníc, zvyčajne na úvod poviem, že keby neexistoval Boh, tak dnes sedím medzi vami. Podobne to vnímajú aj deti v detských domovoch, pretože aj ony lietajú v rôznych problémoch. Reakcie sú dobré, mnohí sa vedia stotožniť s mojím príbehom. Dostávam tiež veľa reakcií od rodičov detí, ktoré žijú podobne ako ja v minulosti. Prichádza mi aj veľa správ a prosieb o modlitbu. Možno aj cez moje svedectvo dostávajú rodičia nádej, že situácia s ich deťmi sa môže zmeniť k lepšiemu.

Momentálne študuješ maturitný ročník na elektrotechnickej škole. Si obklopený spolužiakmi s rôznymi postojmi a návykmi. Čo ti pomáha udržať sa a nespadnúť naspäť do starých koľají?

Niektoré veci boli pre mňa po mojom obrátení zázračné. Napríklad to, že som prestal brať drogy či kradnúť. Ale priznávam, že prídu chvíle, keď ma veľa vecí z minulosti stále láka. Vtedy mi najviac pomáha modlitba a osobný vzťah s Ježišom. Veľmi podstatné je pre mňa spoločenstvo, ktoré ma najviac drží a dáva mi silu. Mať okolo seba správnych ľudí so správnymi názormi na život je kľúčové.  

Vravíš, že teba Boh náhle uzdravil zo závislostí, bez tvojho pričinenia. Čo by si povedal tým, ktorí roky bojujú so závislosťami a nevedia sa z nich nijako vymaniť?

Aj dnes sa na mnohých závislostiach snažím pracovať. Každý s niečím zápasí. Ale myslím si, že okrem už spomenutej modlitby, je dôležité ísť krok za krokom. Postupne napredovať a každý deň vyhrávať malé boje. Nepozerať sa na to, že som včera padol. Pretože človek môže byť aj v depresii, ak sa mu nedarí na sto percent v tom, čo si zaumieni. Ja si už svoje zápasy bez viery v Boha neviem predstaviť, ale pre tých, ktorí sú neveriaci, je to asi len o motivácii a pevnej vôli.  

image005

Dávid Janočko. Foto: Matúš Zajac

V tvojom živote je od obrátenia dôležitý aj aspekt služby. Na čom momentálne pracuješ?

Teraz počas korony robíme s Lámačskými chválami každý mesiac live streamy, ktoré sú zamerané na vzťahy a odpustenie. Volajú sa Nie 7, ale 77 krát. Rozoberáme tam vzťahy v rodine, medzi manželmi a podobne. Každý live stream je zameraný na inú tému. Je to platforma, ktorú sa snažíme ponúknuť ľuďom, ktorí majú vzťahové problémy, a vidíme v životoch ľudí mnoho pozitívnych reakcií a konkrétne zmeny.

Čo podľa teba dnes najviac chýba mladým ľuďom?

Myslím si, že žijeme veľmi rýchlu dobu plnú atrakcií, ktoré však nie sú kvalitné. Niektorí mladí hľadajú eufóriu či zážitky sveta, kde sa len dá. Iní zasa žijú na sociálnych sieťach a porovnávajú podvedome svoje životy s klamlivými obrazmi o živote druhých. Najviac im všetkým podľa mňa chýba pravá láska. K sebe samému, navzájom vo vzťahoch, v rodinách a tak ďalej. Ja som vo viere objavil, že som milovaný a mám talenty, ktoré do mňa boli vložené Stvoriteľom, aby som ich mohol rozvíjať. Mladým podľa mňa v živote často chýba to nájdenie seba.

Venuješ sa aj kresťanskému rapu. Čo to pre teba znamená?

Od malička som mal rád hudbu a cez texty, ktoré som skladal, som vždy vypísal to, čo som prežíval. Keď som sa obrátil a rozlišoval som, čo ďalej so životom, rozhodol som sa, že s rapom skončím, aj keď som ho miloval a veril som, že som v ňom dobrý. Cítil som však, že Boh chce, aby som rapoval pre neho. Dovtedy som ani netušil, že existuje kresťanský rap. Začal som teda tvoriť kresťanské texty a zrazu som sa ocitol v štúdiách, kde by som sa asi nikdy nedostal. Alebo som hral na koncertoch pred tisíckami ľudí. Otvorilo mi to cestu zdieľania a evanjelizovania viery v omnoho väčšom meradle. Je to moja záľuba a vášeň od malička a som vďačný, že to môžem robiť pre Neho.

MAMA BEÁTA

V jednom vašom svedectve ste opísali Dávidovo obrátenie ako „zázrak v priamom prenose“. Ako ste to mysleli?

Zázrak v priamom prenose znamená, že sa pozeráte na zmenu, ktorá je neuveriteľná. Vnímate, že je urobená nadprirodzene a odohráva sa pred vašimi očami postupne každý deň. Vedela som, že to pri Dávidovi nebola akási prirodzená zmena. Po jeho obrátení sa s ním stalo čosi neuveriteľné a pokračuje to dodnes. Ten začiatok bol však naozaj nezvyčajný, nadprirodzený.

Ako by ste opísali váš vzťah s Dávidom počas búrlivých rokov a ako sa zmenil a vyzerá dnes?

Vzťahy sú ťažké, keď nefungujú. Rodič miluje svoje dieťa za každých okolností. Avšak každodenné fungovanie je narušené, ak syn príde domov opitý alebo zhúlený. Vtedy sa veľmi ťažko dávajú najavo prejavy lásky. V tom čase som ani nevidela cestu k dobrému vzťahu, aj keď ma to trápilo. Škrípalo to. Naše cesty boli rozídené, zmenilo sa to Dávidovým obrátením. Dnes je náš vzťah na úplne inej rovine. Rozprávame sa, smejeme sa, spolu riešime problémy, naša vlnová dĺžka je rovnaká. Samozrejme, aj sa pohádame, ale celkovo je doma dobrá atmosféra.

Ste mamou štyroch detí, s Dávidom ste si prežili ťažké obdobie, keď vás odmietal, ba podľa jeho slov priam nemal rád. Máte spätne radu pre rodičov, ktorí vychovávajú rebelujúce dieťa? Je niečo, čo pomáha?

Nestavala by som sa do pozície radkyne, ale asi by som odporučila nestratiť vieru, že to môže byť lepšie. Za seba môžem povedať, že som o mnohých zlých veciach, čo sa diali, ani nevedela. Spätne som bola zo seba aj prekvapená, že napriek tomu, že som študovala mnohé situácie ohľadom problémov vo výchove, doma som si ten daný problém neuvedomila. Bola to knižková štúdia a ja som si to nevšimla. V súčasnosti je doba, keď sa dieťa zavrie na štyri hodiny do izby, a rodič to popri bežných povinnostiach nevníma. Dnes by som si na to dala pozor. Keď dieťa uniká do svojej izby na dlhý čas, niečo nie je v poriadku. Tiež som nevnímala napríklad miznutie financií. Možno ma však to, že som niektoré veci nevidela alebo si nevšimla, aj uchránilo od toho, aby som sa psychicky zosypala.

Myslíte, že v prípade, keď rodičia výchovu nezvládajú podľa ich predstáv, je na mieste požiadať o pomoc ďalšiu osobu? Ak áno, kto by to mal byť?

Určite áno. V puberte dieťa odmieta rodičov. Ak mu tú istú radu dá rodič a kamarát, je to sto a jedno. Preto si myslím, že je dôležité v tomto období začleniť dieťa do spoločenstva, ktoré má na neho dobrý vplyv. Som vďačná, že sa to u nás podarilo. V prípade pretrvávajúcich problémov by som však hľadala pomoc aj v odborných kruhoch a inštitúciách.                                        Dávid Janočko. Foto: Matúš Zajac

Akú rolu zohráva rodič v živote dospievajúceho a mladého človeka? Mal by byť viac autoritou alebo sprievodcom?

Mal by byť sprievodcom. Rodič zohráva veľkú rolu, aj keď ho dieťa odmieta a je to ťažké. Mladý človek síce potrebuje odstrihnúť tú pupočnú šnúru od rodičov, aby sa mohol rozvíjať, avšak je to obdobie. Dospievajúci až neskôr pochopí, koľko načerpal doma. Ak je rodina zdravá, vštepuje do detí genetickú výbavu – do jeho vzťahov, budúceho manželstva, rodiny a podobne.

Ako riešite konfliktné situácie dnes?

Rozhovorom. Veľa sa u nás rozprávame. Niekedy je to pokojnejšie, niekedy emočnejšie. Snažíme sa byť viac racionálni. Sú však isté momenty, keď si povieme, že na toto už vplyv nemáme a naše dieťa si musí prežiť veci samo. Vieme, že sa nezhodujeme, ale musíme ho nechať. Dávid má devätnásť rokov a rozhoduje sa sám, a my sme už v pozícii poradenstva.

https://dennikstandard.sk/28753/mama-a-syn-janockovci-nase-cesty-sa-rozisli-zmenilo-sa-to-davidovym-obratenim/

V nedeľu 14.2.2021 o 14.00 hod. bolo spoločenstvo Dismas pozvané na modlitbu ruženca, ktorá trvá 24 hodín a v predchádzajúcej 24 hod. modlitbe sa zapojilo 260 000 ľudí. Posielam ti aj popis, ktorý zverejnili na svoje stránke:

Slovensko–české väzenské spoločenstvo DISMAS dostalo názov podľa zločinca po pravej strane Ježišovho kríža, tzv. kajúci lotor. (Lk 23,39-43) Služba Dismasu spočíva najmä v modlitbách, pôstoch a v ohlasovaní evanjelia odsúdeným formou chvál, svedectiev, divadlom, osobnými rozhovormi, písaním listov a pod.

image006

Foto: služobník Michal (moja maličkosť) a Jožko Šiška už po svedectvách a modlitbe.  Navštevujú sa konkrétne väznice zväčša pod  duchovnou autoritou. Dismas sa začal formovať dňa 14.05.2015 po prvých chválach chválovej kapely Lamačské chvály v Leopoldovskej väznici. Aktuálny počet členov je cca 700 odsúdených a obvinených zo Slovenska a Čiech. Ďalšou aktivitou je navštevovanie prepustených členov spol. Dismas (stretávanie sa). Pomáhame im vyhľadať v trvalom bydlisku spoločenstvo a začleniť sa do kresťanského života.image007 Snažíme sa zabezpečiť v prípade záujmu aj konzultácie pri vybavovaní ubytovania a práce. Ďalej spomeniem projekty ako Anjelská svätá omša, Anjelské blahoprianie, Anjelský list, Anjelský darček a rôzne iné projekty, ktoré slúžia na budovanie Božieho kráľovstva v divízii DISMAS. Mgr. Michal Libant – Akolyta ordinariátu OS a OZ SR, zakladateľ a líder Slovensko-českého, väzenského spoločenstva DISMAS. Zdroj: https://slovenskydohovorzarodinu.sk/slovensko-ceske-vazenske-spolocenstvo-dismas/

image008

Francúzska mníška (viď foto), ktorá je najstaršou osobou v Európe, len pár dní pred svojimi 117. narodeninami, prekonala ochorenie COVID-19. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Sestra André, ktorá je nevidiaca a používa invalidný vozík, sa tak už nevie dočkať štvrtkovej oslavy narodenín. „Mala veľké šťastie. Neprejavila žiadny strach z choroby. Na druhej strane sa veľmi bála o ostatných obyvateľov domova,“ vyhlásil hovorca domova dôchodcov Sainte Catherine Labouré David Tavella. Zdroj:

https://dennikslovensko.sk/71086/francuzska-mniska-ktora-vo-stvrtok-oslavi-117-narodeniny-prekonala-covid-19/

Príspevok Patrika Pachingera: „Ahoj, srdečne Ťa pozdravujem. Priznám sa, že neviem čo skôr. Pán mi dal príležitosť pracovať, hoci mzda mi nepokryje ani nájom za bývanie, a tak neviem čo skôr. Pracujem od rána do mrku. V nedeľu sa snažím práci vyhnúť, tak až večer sa do niečoho pustím, keď som niečo nestihol cez týždeň. Snažím sa tento deň zasvätiť Pánovi a venovať sa rodine, s ktorou som minimálne, keďže sme za danej situácie nútení bývať oddelene. Som veľmi vďačný Pánovi aj za to, že mi dal možnosť sa stretnúť s ľuďmi z nášho spoločenstva (aspoň tak to vnímam), píše mi Marek, volávam si s Braňom aj Mirkom. Veľmi mi pomohli. Musím sa priznať, že aj synovi sa páčilo CD, minule som mu nechtiac kopol na zemi do CD prehrávača a keďže je už starší, Teo sa bál, že si nebude mať na čom prehrávať CD. Ďakujem aj za krásny ruženec a náramok. Obe veci používam. Keď som po večeroch moc unavený, tak si to trochu zjednoduším a ruženec sa modlím z PC, pustím si ho a ja sa pridávam k refrénu. Zistil som, že to nie je len o pohodlí, ale takto ruženec len neodriekávam, ale počas modlitby môžem myslieť aj na veci a ľudí, ktorým modlitbu venujem, v prospech koho a čoho sa modlím. Neviem čím to je, ale Pán  a jeho slová z Evanjelia mi dávajú silu a naozaj to funguje. Je to ako počítač - tým sa nechcem rúhať - do istej miery. Ak naozaj uverím tomu, za čo sa modlím, tak to začne fungovať. Síce pomalšie, nie hneď od prvej minúty po modlitbe (trochu žartujem), ale všetko sa akosi vypĺňa. Presne tak, ako si to On predstavuje ako má On na tom záujem, aby Jeho efekt bol ešte silnejší než aby som zostal len pri prízemných očakávaniach. Je to naozaj veľká Sila, Láska a môj vnútorný boj On vníma určite pozitívne, pretože mi dáva neočakávane možnosti a príležitosti, myšlienky a dary, ktoré prídu vždy vtedy ako majú. Z nášho ľudského pohľadu na poslednú chvíľu, ale presne tak ako majú. Úžasné, ešte teraz mám zimomriavky, ako to, že som si to doteraz tak neuvedomil, hoci som mal už veľa možností si to všimnúť. Pán je dobrý! To nie je len fráza, sme Jeho deti a nedá nám predsa hada do ruky ak žiadame o Dar. Som rád, že som mohol aj Teba spoznať aspoň takto cez e-mail, mobil. Doteraz spomínam na naše zatiaľ jediné stretnutie v Ružomberku, kde si mi daroval ruženec. Ten som využíval naplno a teraz využívam ďalší, znovu od Teba, resp. s Dismas, ktorý sa mi dostal poštou vďaka Tebe. Ďakujem. Som vďačný Bohu aj za možnosť spoznať sa s Braňom a cez neho s Mirkom (Úsmev ako dar). Nielenže mi veľmi pomohli v hmotnej núdzi, ale najviac mi pomohli duchovnou podporou. Je to obrovský dar, ktorý pripisujem Jemu, nášmu Otcovi a Bratovi v jednom, že nás takto dal dokopy. Verím, že jedného dňa budem v stave tiež môcť pomáhať aj ja tým, ktorí to budú potrebovať. Veľmi rád by som sa s Vami všetkými stretol. Je dnes zvláštna situácia, ktorá sa podľa môjho názoru vládou preceňuje, no ak to bude čo len trochu možné a vedeli by sme sa časovo zladiť, mohli by sme sa stretnúť niekedy v Bratislave, ak by aj Tebe to vyhovovalo. U zamestnávateľa mám určité benefity, že môžem kanceláriu a zasadačku - veľmi príjemné prostredie - používať aj podľa vlastného uváženia. Ten mi dokonca teraz zaplatil akontáciu na osobné auto. Chcel som si privyrábať v taxi službe, avšak nedostal som oprávnenie na taxi kvôli záznamu v registri trestov. Verím, že s Pánovou pomocou už konečne za tým všetkým urobí bodku ústavný súd, kde mám podané dve sťažnosti. Pán mi dal aj Dar vyznať sa v práve trochu odlišným spôsobom, kde využívam tiež Jeho Dar analytického myslenia, ktoré som úspešne využíval vo finančníctve, kým nedošlo k spolitizovanej kauze. (Už vtedy - 2002 - som upozorňoval na to na tlačovke novinárov, že ak sa toto môže s ich tichým súhlasom - absenciou protestu - diať mne, zajtra musia očakávať, že sa to bude diať im, resp. pozajtra ich deťom). Nikto ma vtedy nepočúva. Teraz nerebelujem, lebo nechcem obhajovať seba. Až bude vhodný čas, rád sa postavím na stranu pravdy. Podstatné je, že pri svojej “právničine” môžem hodnoty porovnávať s tými, ktoré nám On zanechal a s Vami, s ktorými som sa spoznal v tomto “spoločenstve” ľudí, ktorí veríme a vieme si ukázať na dobré veci, napomenúť sa v chybách a hlavne byť k sebe láskaví. To je to, čo ma drží nad vodou a v čom sa teraz vidím. Srdečne Ťa pozdravujem. Pozdravuj, prosím, aj našich priateľov, Braňa, Mirka, Mareka, otca Rasťa a tam vo vnútri, ak je to pri Tvojej práci možné aj ostatných veriacich, Dalibora Pokupca, Janka Pánisa a všetkých. Ani som im nemal ešte kedy napísať, tak bývam unavený, že moje večerné odhodlanie sa im konečne ozvať skončí nečakaným spánkom koľkokrát oblečeným tak ako prídem z práce a od rodinky. Už som zaspal temer aj postojačky priamo vo vetrovke ako som prišiel domov. Ale nič neľutujem v tomto smere. Pán mi dal možnosť pracovať a aspoň niečo pre rodinku privyrobiť, takže v tomto smere mám pokoj na duši a velebím Pána, ktorý to tak zariadil, keď momentálne pracovné príležitosti ubúdajú. Nech Vás všetkých žehná Boh! Mám Vás rád!

Príspevok Rudolf Antoš: Rozhodol som sa tu na povzbudenie napísať ďalšie svedectvo po určitom časovom odstupe, ani nie kvôli metóde pokus/omyl, ale aby toto svedectvo malo výpovednejšiu hodnotu (niečo ako časozberné video, kde napríklad pri rekonštrukcii strechy sa postaví fotoaparát na statív a nastaví sa tak, aby každú polhodinu odsnímkoval, potom sa fotky pospájajú za sebou a vznikne tak zrýchlené video). No takže k veci: v novembri som si kúpil ruženec, prišiel som na ubytovňu a keďže mám na ubytovni svätenú vodu tak som ho posvätil: Otče náš...Raduj sa, Bohorodička...Sláva Otcu.... modlitba s prosbou o posvätenie...potom pokropenie svätenou vodou a na záver prežehnanie sa a poďakovanie. Po niekoľkých dňoch som si všimol, že zakaždým, keď sa idem modliť ruženec, začne voňať ružami. Asi v decembri sa mi podarilo dať si do poriadku elektrikárske papiere (po 10 rokoch zúfalých pokusov o vyriešenie som proste natrafil na firmu, ktorá dokáže poriešiť, teda prístup k problému, kde sa hľadá spôsob ako problém vyriešiť a nie dôvod, ako problém nevyriešiť). Za necelý mesiac ma Pán požehnal,že v januári som nastúpil do zamestnania vo firme, kde je poskytovaná každý deň teplá strava (žiadne retro, kde sú ešte papierové "pichačky" a papierové lístky na obedy), ale proste firma, ktorá žije adekvátne 21. storočiu. Je február, výplata na úrovni a vďačím Bohu, lebo chvály som prvýkrát mohol sledovať už na niečom lepšom, ako na displeji mobilu alebo notebooku - proste mohol som si kúpiť televízor, zaplatiť dlh za 3 mesiace výživné ... proste .... tak 3 mesiace než sa spamätám z predchádzajúceho ... ako by som to nazval ... kamikadze?? Každopádne, povzbudzujem vás, kdekoľvek ste, v akejkoľvek situácii, viete ako zrealizovať defenzívu?? Postaviť sa a spustiť paľbu ... akú?? Modlitbu chvál, ponoriť sa do Božej prítomnosti, do Jeho naozaj NEKONEČNEJ lásky a do Jeho nekonečnej moci, kompetencie. Veď kto má vyššie právomoci než Ten, čo stvoril VŠETKO? Keď je problém, On ho určite dokáže vyriešiť a viete, čo je na tom najkrajšie?? To, že On akceptuje každého z nás, či už prichádzame so sťažnosťou, žiadosťou, vďakou, chválou... proste s čímkoľvek. Chvála a sláva Bohu, hallelujaaah ... ameen!!!

  Foto: Chcel by som sa s tebou podeliť o jednu informáciu, ktorá je podľa mňa veľmi dôležitá pri čítaní Sv. písma. Skoro na každej strane máš rôzne slová ako talenty, efa, šekel, lakeť a pod. a nedokážeme si to prerátať ako je to ďaleko, koľko tie knihy stáli čo zapálili, aký veľký bol chrám, ... proste všetko sa to dá približne prerátať na dnešné miery a na to slúži táto tabuľka, ktorú ti teraz preposielam. Je to úžasné, ak si to aj takto dokážete predstaviť, tak som rád, že mi to Ocko pripomenul.

image010

Foto: Peci  – Peter Uherčík, ktorý pracuje u Jožka Šišku na ubytovni.

 

image011Foto: kalendár + ponožky Dismas, ruženec a osobný list (podobný ako dostávaš ty) sme posielali slúžiacim Božím deťom, ktoré majú otvorené srdce pre teba, pre odsúdených, pre tých, čo sú na periférii, ale obrátili sa a chcú kráčať po ceste ku Kristovi Ježišovi. Nielen slúžia, ale ani neodsudzujú, ba práve naopak, modlia sa a práve týmto, aspoň takto v malom, sme im chceli spraviť radosť. A konkrétne túto fotku zdieľala na internete ako poďakovanie rodinka Tkáčová. Osobne som veľmi milo prekvapený, akú im to spravilo veľkú radosť a nielen tejto rodinke čo slúži, ale aj ostatným. Vďaka Pánovi za túto myšlienku ich povzbudiť aj takouto maličkosťou.

Teraz by som rád napísal zo Sv. písma ohľadne Námana a jeho malomocenstva. Raz som o tom hovoril na Biblickej škole cca pred 4 rokmi a Pán mi dnes ukázal niečo viac, tak by som sa s tebou chcel o tom podeliť.

2Kr 5,1-4 Vojenský veliteľ aramejského kráľa Náman bol muž, ktorého si jeho pán vážil a cenil, lebo jeho pričinením dal Pán Aramejčanom víťazstvo. Ale tento zámožný muž bol malomocný.  Z Aramejska raz vytiahli koristníci a zajali z Izraela malé dievča, ktoré sa dostalo do služby k Námanovej žene. Ono povedalo svojej panej: "Keby bol môj pán u proroka v Samárii, isto by ho oslobodil od malomocenstva!" On (Náman) išiel a oznámil svojmu pánovi: "Toto a toto hovorilo dievča z izraelskej krajiny." Nátan bol vážený muž, bojovník, zámožný, bohatý, ale malomocný. Teda mal všetko, čo chcel, ale dostal smrteľnú chorobu. A kto chce zomrieť? Práve teraz je to také aktuálne pri covide, nevyspytateľné. Čo nie je nič neobvyklé, ale keď sa pozrieme ďalej, čo tu je veľmi dôležité a to je malé Izraelské dievča. Toto malé dievčatko povedalo Nátanovi odpoveď na jeho najdôležitejšiu otázku. Povedalo mu, že v Izraeli žije prorok, ktorý ho dokáže vyliečiť. Samozrejme, že nie on, ale Pán lieči, len na jeho príhovor-modlitbu. V celom tomto kontexte som videl, že toto malé dievčatko spravilo podľa jej rokov a jej stavu to maximum, čo mohla. Povedala mu, že aj napriek chorobe môže žiť a byť uzdravený. Chcem ti povedať, že každý sme niekde na ceste, niekto možno viac vpredu, ale to je jedno, lebo Ocko si nás použije tam, kde sme, s tými skúsenosťami, s tou múdrosťou, s modlitbami, proste so všetkým, čo doposiaľ vieme o Ježišovi, aby sme ukázali na neho a ukázali mu tak život, to najdôležitejšie. To je tá láska, povedať mu to. Oni však povedia, že to nechcú vedieť a ani nepotrebujú, ale opak je pravdou. Ak náhodou zomrú, potom práve vy budete tým najlepším priateľom, sprievodcom za celý ich život! Lebo práve vy ste mu povedali o živote, o viere, o nádeji zmŕtvychvstania, že im Ježiš odpustí hriechy, ak sa budú kajať. Tam vo večnosti zbadá, že ostatní mu hovorili len prázdne slová, vedúce do záhuby a večného zatratenia a práve ty, čo o tebe hovorili, že si blázon, tak ty si sa podelil aj za cenu posmešku s láskou, že je večný život a robíš to len pre Neho bez toho, aby si za to niečo chcel. Tu niečo na tvoje povzbudenie, ak si budeš myslieť, či to má ešte význam, vtedy, keď budeš na to možno už sám na celom oddiele. Odporúčam pomaličky prečítať aj rozjímať nad týmto Božím slovom. Bude to ako balzam na tvoju dušu. Mud 5,1-8 Elizeus poslal k nemu posla s odkazom: "Choď a okúp sa sedem ráz v Jordáne, potom ti telo ozdravie a budeš zasa čistý!" Náman sa rozhneval a odišiel so slovami: "Nazdával som sa, že naisto vyjde ku mne a bude vzývať meno Pána, svojho Boha, rukou sa dotkne miesta a odstráni malomocenstvo. Nie sú rieky Damasku Abana a Farfar lepšie ako všetky rieky Izraela?! Nemôžem sa v nich okúpať a očistiť sa?" Obrátil sa a rozhnevaný odchádzal. Ale jeho sluhovia pristúpili k nemu, prehovárali ho a vraveli: "Keby prorok žiadal od teba veľkú vec, neurobil by si to? O čo skôr, keď ti povedal: Okúp sa a budeš čistý!" Preto zostúpil a sedem ráz sa ponoril do Jordána podľa slova Božieho muža a jeho telo bolo zasa také čisté ako telo malého chlapca. 2Kr 5,10-14 Tu už vidíme, že prišiel za prorokom Elizeom a ten mu povedal jednoduchú vec, primitívnu, ale Nátan bol vo veľkom vzdore, vo veľkom ponížení, že toto určite nespraví, neponorí sa do špinavého Jordánu, ale nakoniec sa ponížil, pokoril a ovocie toho bolo, že Ocko ho uzdravil. A môžeš to zažívať aj ty odvtedy, čo ťa zavreli a práve pokora môže byť ten kľúč - odpoveď na všetky tvoje otázky. Tak v prvej časti bolo dôležité povedať, kde je život a v druhej časti pokora, aká je dôležitá. O pokore sa môžeme dočítať: Sir 45,4 * Iz 29,19 * Sk 20,19 * Mt 11,29 * Ef 4,2 * Flp 2,3 * Kol 3,12 * Jak 4,6 * 1Pt 3,8 * 1Pt 5,5-6

image012Foto: na našu stránku facebooku nám napísal člen, ktorý bol za múrmi väzníc v Hrnčiarovciach. Osobne si veľmi vážim nie len to, že sa ozval, povzbudil nás, ale nám aj napísal, že aby sme mu už neposielali NL, lebo je vonku. Viete, my sa to niekedy dozvieme až o 3 mesiace, ak pošlú poštu z väznice späť a pritom je to veľa nákladov na posielanie a mohlo by sa to využiť efektívnejšie. Pre vás je to Misia I: Ak pôjdete domov, tak nám napíšte, a ak pôjdete na eskortu a viete, že sa tam zdržíte, alebo idete na dlhšie do iného ústavu, napíšte nám krátky list. Známky za to pošleme (len to tam pripomeňte). My len nechceme dať priestor zlému, aby ste práve osobný list a NL nedostali, alebo aby sa úsilie, na ktorom sa pracuje celý mesiac, zahodilo

image013Misia II: Prečítať si časopis „V Ježišovom Mene!“ Práve som si to čítal a zakaždým, ako si to prečítaš, ťa to viac upevný v Ňom, v Jeho skale, pravde, na jeho ceste, ktorá vedie do večného života.

Misia III: Ohlasovanie, veľmi dôležitá misia, nakoľko ide o budovanie Božieho kráľovstva, kde sa práve nachádzaš, nakoľko  mi niekedy, tí ktorí nájdu odvahu a napíšu, písali, že potrebovali len trošku dopomôcť resp. pomôcť s vytvorením listu, aby sa nehanbili a pod.

Misia VI:  Ak sa ti bude dať, nakresli, alebo daj nakresliť niekomu obrázok k Veľkej noci a my ho potom použijeme na rôzne účely na FB, posielanie pozdravov členom...

Sv. omše za spol. DISMAS: v HC 7.3., 9.3, 11.3. a 12.3.Úmysly:  Dávame do pozornosti, že za úmysly sa modlíme už celý týždeň v spoločnej modlitbe o 20.00 hod. (od pondelka – do nedele).

Sobota

Predkladaný úmysel za spol. Dismas. Samozrejme, že sa vždy modlíme aj za teba aj tvoju rodinu!

13.3.2021

za kňazov Ordinariátu, vikára a biskupa, pedagógov vo väzniciach, za našu vládu a predstavených, za múdrosť Ducha Sv. pre nich, aby sa Ním nechali viesť

20.3.2021

za odvrátenie pandémie korony, posilu pre zdravotníkov, trpezlivosť a dar viery pre chorých, za skoré víťazstvo Nepoškvrneného srdca Panny Márie, za Božiu ochranu pre tvoju rodinu

6.4.2021

za bratov a sestry v Dismase, ich rodiny, aby si pripravili srdcia na pôstne obdobie, osvojili modlitbu, pôst a odovzdali sa v dôvere Pánovi

13.4.2021

za Michala a jeho rodinku, nakoľko má Michal v tento deň narodeniny

8.3.2021     Boh Ťa žehnaj, drahý brat v Kristovi - BŤŽ +        Newsletter č.51