logo
logo
Newsletter

NL č. 45

PBJK (Pochválený buď Ježiš Kristus), drahý brat v Kristovi,

Hneď v úvode by som uverejnil oficiálny popis k článku o návšteve Pavla Helana v Ilavskej väznici, zdroj: https://www.zvjs.sk/sk/aktuality/koncert-ceskeho-spevaka-pavla-helana-v-ustave-ilava

,,V predošlých dňoch navštívil ústav geniálny český folkový pesničkár, skladateľ, ktorý na požiadanie zloží akúkoľvek pesničku, v rôznom štýle. Pavel Helan, finalista súťaže Československo má talent za dodržania protiepidemiologických pravidiel spríjemnil svojím vystúpením chvíle odsúdeným v ústave Ilava. Na popularitu a úspech si počkal až do dospelosti, no s hudbou začal oveľa, oveľa skôr. Svoju „premenu“ z lesného inžiniera na profesionálneho pesničkára považuje za zázrak. Absolvoval rôzne festivaly a koncerty v Česku, na Slovensku, ale i v Poľsku, Malaysii, Hong Kongu.... učil hudobnú výchovu aj v New Yorku. Pavel počas koncertu v ústave popri hovorenom, poučnom slove a spievaní, zabával odsúdených aj imitovaním Richarda Müllera, Mira Žbirku, ale i Simy Martausovej. Pesničky, ktoré zahral na gitare, ukulele, ale i fujare, boli komické, iné v sebe zase niesli vážnu tému a hlbokú myšlienku. A presne také bolo celé jeho vystúpenie, poučné, veselé i vážne, smutné i komické.... to ho charakterizuje, a to robí Pavla výborným zabávačom a hudobníkom.“ K tejto návšteve poviem len toľko, že Pavel má dar evanjelizovať iným spôsobom, ako sme zvyknutí, ale z listov, ktoré prišli následne po jeho návšteve z Ilavy, vieme, že aj tento štýl si Ocko používa.

image002

Foto: väzba ženské oddelenie, pri ktorom si poplakali nielen princezné, ale aj moja princezná      

image003   

Foto: väzba muži

image004

Foto: doživotné tresty, pre nášho člena pieseň na želanie   

image005

Foto: kultúrna miestnosť a hra na ukulele.

Ako ste si všimli, s gitarou a chválou na perách chodíme po celom kláštore (väznica Ilava) a prinášame svetlo tam, kde si tma spravila útočište. Jn 3,19-21 * 1Jn 2,8 * 2Pt 2,4 * Sk 13,11 * Jn 12,46 * Jn 1,5 * Iz 9,1 * Prísl 4,18 * Ž 23,4

image006

Foto: časť listu od Petra, v ktorom ma príjemne prekvapil tým, že aj vo väzení sú oficiálne charitatívne projekty ako výroba ružencov, ktoré by mali putovať do Afriky, alebo aj šitie vakov do detských domovov.

Určite krásne veci a viem, že sa to v minulosti robievalo pravidelne, práve výroba týchto ružencov. Dalo by sa to aj v rámci krúžku robiť a ak by sa člen pri tom ešte modlil, tak by to bol krásny darček pre nás tu vonku, alebo aj pre rôznych ľudí, ktorí nám ponúkajú pomoc práve preto, aby sme mohli vykonávať všetky projekty v rámci Dismasu.

image007

Foto: časť listu od Tomáša zo Sabovej, kde hovorí o silnej zmene príslušníka po modlitbe a nielen po nej, ale aj tým, ako sa správa. A práve tým, braček, najviac svedčíš tam, kde si, lebo najmä skutkami a svojim postojom môžeš svedčiť.

Ďalej ma v tomto liste oslovili ďalšie svedectvá, kde bolo napísané: ,,Dňa 7.-9.8. som bol na 48 hod. vychádzke doma vo Zvolene. Mal som 2 týždne pred okrúhlymi 40mi narodkami. Tak klasika otázka, čo by si chcel a podobne. Ja, samozrejme, že nič, ja budem mať darček, ak môžem ísť na sv. spoveď, zmieriť sa s Bohom, prijať Eucharistiu, pomodliť sa sv. ruženec v kostole a byť s rodinkou. A to ako na každej vychádzke som absolvoval tie najkrajšie chvíle - byť v blízkosti nášho Ocka. No predsa už vyše roka som mal takú túžbu ísť do B. Štiavnice na Kalváriu.......Ale nechal som to celú tú dobu na Pánovu vôľu a doma som to neriešil. V sobotu ráno 8.8. mi polovička povedala: „Všetko naj, obleč sa, ideme na výlet!“ Dobre teda, asi sa ideme kúpať alebo podobné niečo, bolo krásne teplo. OK, poďakoval som v modlitbe a sadli do auta. Po čase mi Lucka /moja polovička/ hovorí: „Vieš kde ideme?“ „Vôbec nie,“ odpovedám. Vidím tabuľku, že B. Štiavnica 5 km a znova sa pýta: „Vieš kde ideme?“ „Nie, láska, neviem.“ Mne to nedošlo, len keď zastala a povedala: „Všetko najlepšie, láska, a pozri sa pred seba, čo vidíš....“  A videl som kalváriu v B. Š.  Slzy šťastia, hneď ako sme zaparkovali, padol na kolená a ďakoval som Ockovi za tento úžasný darček a že ma vypočul, ako vždy. Prežili sme krásne chvíle plné Božej lásky a sprevádzaní našou Matkou milovanou.

            Plní láskou a Ducha Svätého sme sa vrátili do Zvolena, kde som išiel navštíviť katolícku predajňu. Keď som doma, vždy si dám na seba naše biele tričko Dismas. A pani v predajni: „PBJK. Lotor Dismas je jeden z mojich obľúbených..... Poznám aj Vaše väzenské spoločenstvo Dismas. V duchu si hovorím, ďakujem, Pane, ale veď moje ústa, aby som správne hovoril. Nakoniec sme debatovali 15 min.,  poplakali, rozprávali sme sa o Božej láske za múrmi väzníc. A chcel by som od tej milej pani z predajne odovzdať odkaz pre všetkých spolubratov a spolusestry v Kristovi: „Nech Vás všetkých aj Vaše rodiny požehná náš milujúci Boh Otec, nech sa Božia láska šíri čo najviac za múrmi väzníc a nech je požehnané aj Vaše spoločenstvo Dismas, pretože robíte úžasné veci. A buď šťastný, pretože Boh Ťa miluje, pretože si pre Neho veľmi dôležitý. A túto radosť dávaj ďalej. Aby ostatní mohli veriť skrze tvoju radosť, že Boh nás miluje....“  Toľko odkaz a ešte mi dala cca 100 ks modlitby ku sv. Šarbelovi ako darček a pomoc pre odsúdených. Lucka mi to nejak pošle a postupne Vám to pošlem a rozdáte to.  Ďakujem. No ak si p. pedagóg pamätáte, v poslednom mojom liste som písal, že pred 2 rokmi som nevedel vôbec, kde začnem, kde bývať. A písal som, že svokor ponúkol, že si môžem u nich spraviť trvalý pobyt.A na moje 40te  narodky svokor povedal: „Idem bývať do domu k priateľke, a teda celý tento 4 izb. byt vám DARUJEM. Je váš, porobte si v ňom čo treba a žite v láske a pokoji.“ Čo na toto povedať? Len chváliť a milovať Pána Ježiša Krista, našu Matičku Máriu.“

image008

Foto: Michal Straka (Ego) bol podpisovať CD Real news so svojou manželkou pre vaše detičky na Anjelský darček.

image009

Foto: modlitba a požehnanie pred začatím služby na  kompletizácií NL, ktoré ti prišli v  NL č. 43.

Príspevok Mareka, ktorý sa chcel s Tebou podeliť práve z tejto služby:,, PBJK. Priatelia, 26.9. sa niektorým bratom z Dismasu dostalo pocty. Možno to vyznieva zvláštne, pretože kto je poctený, väčšinou to je za niečo. Verím, že tieto slová nebudú na pýchu, ale na povzbudenie. V tento deň sme sa 11 bratia zišli, aby sme nadovšetko s Pánovou milosťou nie len uvideli, ale sa aj holými rukami dotýkali práve toho papiera, ktorý teraz čítaš (obálky, NL, biblický kurz ... všetko to, čo sa posiela poštou v obálke). Vyznieva to zvláštne, ale spárovať – vytriediť vyše 220 obálok so všetkými náležitosťami - nebolo pre 22 rúk na hodinu. Píšem to s radosťou, lebo pre túto radosť sme sa tam zišli. Ale pri pomyslení na to, že doteraz (teda vyše 40 čísiel NL) zabezpečoval/vykonával túto technickú prácu iba jeden z nás). Poďakujme Pánovi za jeho trpezlivosť, ochotu, obetu. Všetkých vás chcem, bratia a sestry, povzbudiť, aby ste sa nebáli vykročiť, aby sme každý podľa našich možností (áno, tam kde sme) a darov, ktoré sme dostali pracovali/slúžili na Pánovej vinici. Lebo viníc je veľa, ale iba tá „Pánova“ prináša odmenu (ovocie, pokoj v duši) ... Rim 10,14-17

image010

Volal som s Jankom Blanom a počas rozhovoru mi začal hovoriť: ,, Mal som pokušenie od diabla a to cez ženu. Prišla ku mne domov baba a provokovala ma, že mi začala ukazovať prsia. Tak som jej povedal, aby prestala, ale ona ešte viac, tak som radšej odišiel, kým sa neukľudnila. Ďakujem Pánu Bohu za pomoc. Že ma ochraňuje od tejto nečistoty tela.“ Chcel by som sa s Tebou pozdieľať o pilieri našej služby a to je konkrétna osobná návšteva vo väzniciach či už na Slovensku, alebo v Čechách. Asi dobre vieš, že v marci 2020 nám zrušili 4 väznice v Čechách a odvtedy sme už žiadny vstup nedostali a počítam, že do konca roka to vyzerá tak, že sa to asi ani neuvoľní a nedostaneme sa k našim bratom. U nás na Slovensku bola situácia trošku iná. V júni začali uvoľňovať a otvárať svoje brány pomaličky niektoré väznice a ja som vedel, že Ocko nám prenajíma vinice (väznice) na krátky čas. Nevedel som koľko, ale tušil som, že na 2-3 mesiace. Tak to aj odhadovali epidemiológovia. V každom prípade som videl, že do viníc treba ísť čo najskôr a zavolať aj pracovníkov na vinicu (kapely a hostia, ktorí vás povzbudzovali) , aby sa čo najviac spravilo, kým príde k opätovnému zavretiu viníc. A preto ste sa vy modlili a my sme sa, ako sa dalo, Vás snažili navštíviť a čo som pozeral, tak od júna do teraz sme navštívili 37 miest vo väzniciach. Chvála Pánovi. Ako viete, tak v septembri nám už vychádzalo veľmi málo, teda len dve, a ostatné ako Košice Šaca, Banská Bystrica, Žilina a Dubnica nad Váhom nám boli zamietnuté, teda niektoré boli aj povolené a podpísané, ale tesne pred zrealizovaním nám ich zrušili, nakoľko bolo už v tej dobe okolo 200 nakazených na koronu za deň, čo bolo v tej dobe na otvorené väznice mnoho. Ale ja som skúšal pohnúť dverami, či sú už zavreté a oni reálne boli, ale v jednej vinici, teda vo väznici v Ilave, som videl nádej.

image012

S pedagógom, ktorý je aj na fotke v strede, sme to začali vybavovať. Stanovili sme termín na 1.10.2020, ale situácia sa dramaticky zhoršovala a deň pred vstupom bolo 797 nakazených ľudí za deň. Už v pondelok 28.9. som stál pred kláštorom a modlil som sa k Ockovi: Pane, ty vieš, že sme do toho dali všetko a výsledok už dávno nemáme v rukách ani náhodou a počet stúpa. Ale pre teba nie je nič nemožné a ty sa práve v takýchto situáciách ukážeš, že to môžeš len ty. A chcem ti teda povedať, že aj keď bol vyhlásený k 1.10.2020 núdzový stav a počet ľudí sa skoro štvornásobil, tak Ocko nás previedol cez celú Ilavu a mohli sme chváliť Ocka a hovoriť aký je dobrý. Ak si niekto myslí, že to bolo v pohode, tak hovorím ti, že toto je veľký zázrak a ešte stále si to neuvedomujem. Ale viem, že Ocko ťa má nesmierne rád a že sa o nás stará.

image011

Príspevok Štefana Frívaldského: ,,PbJK, už druhýkrát, vždy prvý piatok v mesiaci sa členovia modlitbového spoločenstva DISMAS modlili ,,Krížovú cestu odsúdeného“ v Rádiu Mária. V piatok 2. októbra sa modlili Peťo Danajka s manželkou Lenkou, Štefan Frívaldský a tiež Monika Martinkovicová z Rádia Mária.  Za seba môžem povedať, že som prežíval nádherný prvý piatok v modlitbách až do soboty s 24-hodinovou modlitbou sv. ruženca.  Zároveň prosím všetkých, ktorí sa modlíme túto 24-hod. pobožnosť, aby pokračovali a boli vytrvalí a zostali verní v tejto modlitbe.“

image013Foto: ktoré odfotil Maroš Sýkora v kostole v Hlohovci odkiaľ každý deň od 12.10. do 18.10.2020 vysiela Rádio Mária sv. omše a práve Maroš bol oslovený, aby to zabezpečil a obsluhoval celú aparatúru, ktorá je potrebná na vysielanie.

image014Dňa 4.10.2020 som dostal mail od nášho br. Máriusa Dismasa s prílohou, ktorý nám trošku objasnil, v čom spočíva jeho služba a kde ho po dlhých rokoch VT nakoniec poslal Ocko slúžiť: ,,Spoločenstvo Bet lechem je zamerané na ubytovanie ľudí, ktorí spoznali svet násilia, odmietania a osamelosť veľkomesta, do malých komunít. V tom množstve núdznych sme sa zamerali hlavne na starých a chorých,  ktorí to majú o to ťažšie, ale neodmietneme pomôcť ani človeku prepustenému z VT. Myšlienka fungovania v jednom byte je založená nielen na spoločných hodnotách, ale aj na spoločnom zdieľaní, spolupráci a vzťahoch. Žiť sám je ľahké a človek nemusí nič meniť. Žiť v komunite "núti" človeka odhodiť masku, odhaliť zlyhanie, bolesť... Komunitný život ho istým spôsobom "raní" a to je príležitosťou na rast, začiatkom pre nový,  zmysluplný život. Cez ranu vie do srdca takéhoto človeka vstúpiť Boh, a keď ho človek príjme, prijíma zároveň aj bratov. Cieľom nášho spoločenstva je navzájom si cez službu pomáhať objavovať krásu Evanjelia, a tak byť znamením prítomnosti Boha medzi nami a vo svete.  Asi toľko o nás. Núdznych pribúda a do konca roka by som chcel otvoriť ďalší byt, tak prosím o modlitbu... S vďakou a v duchovnom spojení s celým spoločenstvom Dismas“

Foto:1. výročie založenia spol. Bet lechem, ktoré založil náš člen Márius Dismas, ktorý, ako si môžete prečítať, je jedným z 9 ľudí bez domova, ktorí odišli až 8 a ani jeden sa nevrátil na ulicu. Chvála Pánovi.

image015

Foto: archív z apríla 2018, Bratislava, Domov sv. Jána z Boha. Zprava ja nehodný, biskup Rábek a Márius Dismas.

image016

Foto: časť listu od Miroslava, ktorého som sa v liste osobne pýtal, či by mal záujem dostávať Duchovnú obnovu s Dominikom Chmielowským, nakoľko Mirko je z inej kresťanskej denominácie, a preto som sa ho radšej opýtal, či by ju chcel dostávať. Odpoveď v liste je „Áno chcem“ a už ďalej nepotrebuje komentár, len ukazuje, že sme naozaj bratia.

image017

Foto: časť listu od Romana z Plzne, v ktorom píše, že pri pozeraní DVD Godzonu, ktoré sme im zaslali do väznice, všetci počas 2 hodín plakali a ešte tam bol aj moslim z Afganistanu a ako píše v liste, Ocko sa ho dotýkal a nevedel, čo sa s ním deje.

image018

Foto: časť listu od Mirky z Opavy, v ktorom píše o tom, ako sa modlila za jednu príslušníčku (referentku, ktorá ju strážila) a aj v minulosti sa po nej vozila, a teraz medzi nimi vzniklo priateľstvo. No a nakoniec dodala, že teraz vidí, že MISIE, ktoré sa dávajú do NL, dávajú zmysel.

Počas písania NL som našiel jedno vyjadrenie, o ktoré by som sa podelil: Biskup Schneider: Vakcíny proti korone z potratených detí musí každý kresťan odmietnuť aj za cenu mučeníctva. Veľmi silné slová a musím povedať, že som to už viackrát počul, ale až teraz úplne oficiálne, že chcú dávať z potratených detí do vakcín proti korone. Nielen že deti zabíjajú v matkinom lone (teda samozrejme, že to tá matka zväčša musí dovoliť najprv), ale ešte chcú, aby ľudia na týchto smrtiach nevinných detí mali účasť.

image019

Foto: pri balení NL č.44 špeciál do Českej republiky, pričom si všimni nápis na tričku: ,,Všimol som si, že každý, kto je za potraty, sa už narodil.“ Ronald Reagan (bývalý prezident USA).

image020Príspevok Mareka Talapku: ,,Moja sezónna práca v Bohom požehnanej krajine Tirolsko. Pracoval som 17 dní po 10 hodín, veľmi vyčerpávajúca práca, ale stojí za tú námahu, krásna krajina a na každom rohu cítiť Ducha Svätého, ktorý požehnáva  celý kraj a všetkých ľudí. Ďakujem Bohu za túto príležitosť, ďalej rásť a pracovať. Boh vás žehnaj, bratia a sestry.“ K tejto fotke by som rád napísal, že ako ho vidím a čím všetkým si Marek prešiel, tak je cítiť veľkým pokojom a radosťou, ktorú môže dať len Ocko. Foto: práve z Tirolska v Taliansku.

Príspevok Filipa Likavčana, ktorého poznáte z návštev vo väzniciach a hráva na husliach.: ,,PBJK, bratia, chcel by som sa s vami podeliť o to, čo pre mňa znamená pôst. Najskôr by som rád povedal, že pôst pre mňa nie je vôbec jednoduchý či príjemný, znamená pre mňa veľké zapretie a musím sa na to ozaj odhodlať. Už som sa ale naučil, že najťažšie to býva na začiatku a postupne je pôst pre mňa už o niečo jednoduchší. Vo Svätom písme sa môžeme dočítať, že pôst je spolu s modlitbou silná duchovná zbraň (Mt 17,21) a toto sa mi aj osobne potvrdilo. Jedna moja modlitba bola na základe môjho pôstu vyslyšaná a Pán naozaj zázračne vyriešil vec, za ktorú som sa postil. Okrem toho sa mi pôstom darí posúvať sa bližšie k Bohu a prenikať viac do hĺbky. Posledný piatok som sa rozhodol držať celodenný pôst o chlebe a o vode a obetoval som ho aj za odsúdených zo spoločenstva Dismas. Nie som moc zvyknutý na takýto druh pôstu, takže to bolo pre mňa, popri všetkých povinnostiach dňa, celkom náročné, no musím povedať, že bol to veľmi požehnaný čas s Pánom a určite to stálo za to. K pôstu ma motivujú hlavne posolstvá Panny Márie, ktoré teraz čítam. V nich Panna Mária vyzýva na modlitbu a pôst. Taktiež ma motivujú príklady mnohých svätých, ktorí sa celý život tvrdo postili, ako napr. svätý Šarbel. Pôst by som odporučil asi naozaj každému, pretože nám pomáha víťaziť nad žiadosťami tela a stávať sa človekom duchovným.“ Prídám aj príspevok z NL č. 39  Misia II: zapojiť sa do pôstu raz do mesiaca a napísať mi, či to nebol problém, resp. sa o tom so mnou pozdieľať. Najlepšie, ak si dáš pôst v piatok, alebo v stredu. Niektorí členovia mi oznamujú, že v niektorých väzniciach im zakázali sv. omše. Neviem, čo je na tom pravda, lebo sv. omše sa majú vykonávať stále, len v menšom množstve. Ak by ste sa náhodou na túto sv. omšu nedostali, tak požiadajte kaplána, aby vám priniesol Eucharistiu. Určite to spraví rád a s láskou, len ty, braček, sprav krok a napíš si žiadanku. Chcem povedať len toľko, že tento čas korony je časom spomalenia až zastavenia a ukazuje nám, že sa máme viac priblížiť k Ockovi. Lk10,38-42- prečítaj si to! Ak by sa niekto nevedel modliť korunku Božieho milosrdenstva, tak počas roka máme niekoľko príležitostí, kedy môžeme získať tzv. úplné (plnomocné) odpustky. Čo sú odpustky, nám hovorí Katechizmus Katolíckej Cirkvi v bodoch 1471-1479. V skratke: tým, že človek spácha hriech, pripíše sa mu vina, ale aj následok za ňu, teda trest. Ak sme spáchali ťažký hriech (vedome, dobrovoľne a vo vážnej veci), zaslúžime si zaň večný trest (peklo). Ak sme spáchali ľahký hriech, zaslúžime si časný trest (očistec). Boh vo svojom nekonečnom milosrdenstve nám dáva možnosť odpustenia hriechov vo sviatosti zmierenia. No aj vtedy, keď sa nám odpustí hriech, následok (teda trest) zostáva. Síce nie večný (v pekle), ten sa odpúšťa spolu s hriechmi, ale časný (v očistci) zostáva. Ak chceme, aby sa nám odpustili aj časné tresty, na to slúžia odpustky.

image021

image022

Foto: viacerých zaujímajú úplne odpustky, čo je aj pochopiteľné, a práve preto ti prinášam možno nerozšírenú, ale až nepochopiteľnú milosť  a výsadu, ktoré dostalo Slovensko. Chvála Pánovi, že mi to po niekoľkých mesiacoch pripomenul a ukázal zázračným spôsobom. Tieto veľké milosti sú spojené s modlitbou Božieho Milosrdenstva.

K získaniu odpustkov je potrebné vykonať nasledovné:

    vzbudiť si úmysel získať odpustky

    pristúpiť k sviatosti zmierenia

    vzbudiť si rozhodnutie viac nehrešiť (vylúčiť akúkoľvek pripútanosť k hriechu)

    prijať Telo Kristovo (sv. prijímanie)

    pomodliť sa modlitbu na úmysel Sv. Otca (napríklad Otče náš, Zdravas Mária, Sláva Otcu) Samotná modlitba sa modlí zväčša o 15.00 hod. a modlí sa na kresťanských rádiách práve v túto hodinu, ak nemáte rádio a neviete sa ju modliť, tak viď foto.

image023

Foto: časť listu od člena z doživotných trestov v Ilave, kde sa uskutočnil duchovný boj, keď sme začali chváliť Ocka na gitare na doživotných. Chcel nás zlý zastaviť, ale čím viac kričal a búchal, tým viac sme spievali a silnejšie hrali.

image025

image024 Foto: časť listu od člena, ktorého sme priviezli v Auguste 2020 Kuffovi. Bližšie info v NL č. 41, kde sa písalo: „Cestou na Campfest viezli môjho priateľa Štefana do Žakoviec ku o. Kuffovi. Štefan (viď foto v čiernom vpravo s ruksakom) je bývalý odsúdený a ako vyšiel von z basy, tak zostal na ulici ako bezdomovec.

 

Cez týždeň som rozmýšľal

image026

Foto: v piatok večer po streeme LCH sme sa s Braňom Letkom a Matúšom Šokom stretli na pumpe, kde sme riešili DVD pre vás z modlitieb chvál a svedectiev z 5. výročia spol. DISMAS z TN.

Príspevok Peter Danajka: PbJK, priatelia , tento víkend sme prežili veľmi požehnaný čas , kde nás svojou návštevou poctil náš brat Štefan Frívaldský, ktorému sme dali nahliadnuť aj do nášho spoločného života ako prežívame deň, večer, koniec dňa a mal možnosť to všetko zažiť. Som nesmierne šťastný, že sme sa spoznali a až v Šelpiciach sme sa prvýkrát rozprávali a od tej doby sa povzbudzujeme, voláme si a sme v spojení s Kristom a Pannou Máriou. Všetky náhody alebo okolnosti, ktoré sa udiali, sa dajú nazvať len Božie riadenie. Takto povzbudení sme sa rozlúčili dnes poobede a prajem Štefanovi veľa Božieho požehnania, ochranu Matky Božej, ďakujem Štefan , že si.“

image027

Foto: zo spomínanej návštevy. Lenka a Peter Danajkoví a Štefan Frívaldský.

image028

Foto: modlitba chvál práve u rodinky Danajkovej. Všimnite si ako ich detičky chvália Ocka, keď ich pozemský ocko hrá na gitare. Ďakujeme za zdieľanie.

Svedectvo 2-krát od Janka z väznice  Leopoldov (prepísaný list): ,, Moja mamina mala vážne problémy s chrbticou a už na tom bola tak, že nevedela ani chodiť, len ležala a k tomu veľké bolesti. Aby toho nebolo dosť, ešte aj sestra mala dajaký zápal a lekár jej povedal, že ak tá liečba nezaberie a nepomohla ani operácia, ktorú jej vykonali, tak jej musia odobrať maternicu. Takže som sa začal za to modliť a to bolo v sobotu 5.9.2020. Vložil som to do všetkých úmyslov spoločenstva aj do všetkých kalichov, ktoré dvíhajú kňazi po celom svete. Na to som jej volal v nedeľu 6.9.2020 a stále ešte ležala v bolestiach. Tak som sa ešte viac modlil a v pondelok 7.9.2020 som jej volal, aby som zistil ako na tom je. A to bola konečne tá správa, ktorú som chcel počuť, že jej je už lepšie a už môže aj chodiť a hneď som sa jej pýtal na sestru Táňu a aj jej už bolo lepšie. K mamine ešte uvediem, že predtým bola v nemocnici, kde na to absolvovala nejakú liečbu a tá jej vôbec nepomohla. No a keď mi oznámila, že jej je už lepšie, tak som jej hneď aj povedal, nech sa večer pomodlí s nami o 20.00 hod. a poďakuje sa Pánovi za pomoc a vypočutie prosieb. A ja ďakujem Pánovi za ochranu všetkých mojich milovaných a celého spoločenstva! Zároveň podávam aj moje svedectvo, ktoré sa mi udialo pár dní po tom, ako ma Pán vypočul ohľadom mojich milovaných a to maminky a sestry, keďže ich zápal a chorobu som vložil do Ježišových rán a bolestí, ktoré za nás vytrpel a z dobroty našich sŕdc nech nás uzdravuje. Ale o pár dní neskôr a to v stredu 16.9.2020, som mal v práci úraz. Som zaradený na pracovisku palety, kde sa vyrábajú euro palety aj iné, takzvané atypické palety, a tiež sa tam aj opravujú. A práve 16.9.2020 som pri oprave paliet utrpel vážny úraz. Pri prestreľovaní dosiek nastreľovacou pištoľou na vzduch sa mi stala nehoda , kde mi veľmi nešťastne vystrelila pištoľ a prestrelila cez ochranné rukavice 90mm klincom tri prsty naraz. No ukrutná bolesť a keďže to bolo cez ochranné rukavice, tak som ani nevidel, či mi neprestrelilo chrupavky, lebo s prstami som nevedel hýbať a už som ich mal celé stŕpnuté. Na to ma referent zobral k doktorke tu v ústave, tá ma následne poslal na eskortu, lebo ona nemôže z tela vytiahnuť žiadne teleso. Foto: časť originál listu práve spomínaného  svedectva od Janka 

image029

 A tak už som mal také bolesti, že som sa začal len modliť a vložil som všetku svoju bolesť do Pánových rán a hneď bola bolesť znesiteľnejšia, ale hlavne som mal strašný strach, že už nebudem môcť s prstami robiť. Tak som sa začal aj za to modliť, aby som nemal prestrelené chrupavky (kĺbiky) a hovorím: Pane Ježišu, teraz viem, aká to bola bolesť, keď ti prerazili nohy a ruky klincami a o čo bola tvoja bolesť väčšia. Veď ty si mal omnoho väčšie klince, tak ťa prosím, ochraňuj moje prsty, veď ty vieš, že sa živím prácou rúk a potrebujem ich. To bolo v čakárni, kde som čakal na eskortu. Následne som bol prevezený do Hlohovca k chirurgovi, mimochodom veľmi príjemný človek a ľudský prístup mal, ďakujem  zaňho Pánovi a poďakovanie patrí aj jemu. Keď som k nemu prišiel, tak ma hneď poslal na röntgen, a keď som sa vrátil, tak som si sadol pred neho a pozeral som sa na neho, ako si pozerá tie röntgenové snímky a on sa tváril tak vážne, že som si už myslel, že mám po prstoch. Ale následne sa pozrel na mňa a hovorí mi, že toto je hotový zázrak, že nemám prestrelenú ani jednu kosť a dokonca ani šľachu. Zo mňa spadla všetka ťažoba a hneď som vedel, komu patrí vďaka. Každé ráno keď vstávam, tak nás všetkých zverujem do Božích rúk. A keď mi to povedal pán doktor, tak som pocítil v srdci takú vďačnosť Pánovi, že cestou tam na chirurgiu som sa modlil 33-krát modlitbu, ktorú nás naučil náš Pán Ježiš Kristus, Otče náš, za pomoc a cestou naspäť som sa modlil 33-krát už ako poďakovanie za jeho lásku, ktorou ma vedie mojím životom. Mimochodom, tá modlitba trvala presne odkedy ma naložili do auta a keď som skončil , tak sme vchádzali bránou do ústavu. O dva týždne som bol na kontrole a keď som čakal ú pána doktora v čakárni jeho ordinácie, tak sa pozerám na skriňu a tam mal namaľovaný obraz anjela. Myslím, že to mi dalo odpoveď na všetko a aj vám. Toto svedectvo by som asi ani nenapísal, keby nebolo Mareka Zachara.“ Ďakujem Ockovi, že je tak neskutočné dobrý a stará sa o svoje deti. A my sme Božie deti. Amen, braček.

image030image032Príspevok Jozefa Červeňáka, ktorý bol prepustený z VT v Želiezovciach a znovu sa nám ozval: ,,BTZ, BRAT v Kristovi,  bol som na púti sa pomodliť aj so synovcom,  za nás všetkých a naše spoločenstvo Dismas tu v Salzburgu v Rakúsku, Marien plein. Vonku z výkonu som už pomaly pol roka,  držím sa,  robím v dvoch robotách.  Pozdravujem všetkých bratov a sestry z nášho spoločenstva DISMAS. Foto: práve zo spomínanej púte v Rakúsku. Na pravej fotke vidíme aj nášho patróna sv. DISMASA. Počas môjho telefonátu s ním bol veľmi spokojný a šťastný. Aj napriek korone má dve práce. Chvála Pánovi.

image031Večer zmierenia sa konal 22.10.2020 vo štvrtok a bol to veľký projekt, ako vidíte aj na plagáte, vystúpili arcibiskup metropolita J. E. Mons. ICDr. Stanislav Zvolenský, PhD., pomocný biskup J. E. Mons. prof. ThDr. Jozef Haľko, PhD., Adela Banášová a do projektu sme boli pozvaní aj my spol. Dismas, aby sme sa podelili o skúsenosti a svedectvá práve z oblasti odpustenia a tiež rodinka Szabových. Projekt bol určený najmä pre Detské domovy pod záštitou Úsmev ako dar. Takéto projekty vidím ako podpornú službu Dismasu, nakoľko veľa z odsúdených či už na Slovensku alebo v Čechách, sú práve z rozvrátených rodín a práve z detských domovov.

image033

Foto: svedectvo Dismas stream - Večer odpustenia TN.

Dňa 19.10.2020 sa mi dostal do rúk list od  Jozefa z väznice Leopoldov, ktorom bol opísané svedectvo ohľadne jeho synčeka, ktorý sa mu mal narodiť za 2 mesiace, ale (a už pokračovanie jeho listu):,, Mal som od priateľky informácie - ako aj lekárske správy, že maličký sa narodí postihnutý – diera v srdiečku, skrížené artérie a s tým spojené problémy (viď kúsok originál listu foto)image034image035Vtedy priateľka chodila po rôznych odborných vyšetreniach, ktoré toto potvrdzovali! Štefan mi povedal, že sa bude modliť za zdravie môjho nenarodeného synčeka a pán kaplán aj odslúžil na tento úmysel omšu! Vtedy som aj ja veľmi úpenlivo a vrúcne prosil nášho Pána, aby dal zdravie môjmu synovi. No moje prekvapenie prišlo, keď som čítal NL – jún, keď vám Štefan písal o tomto mojom trápení a zistil som, že vy – ľudia, ktorí ste ma nikdy v živote nevideli - nepoznali ma, ste sa modlili u nášho Pána, za zdravie môjho syna – pre mňa niečo úžasné, krásne, čo ste pre mňa urobili, niečo, čo sa nedá opísať slovami vďaky, /ale/ Ďakujem!! No to najlepšie nakoniec: Syn Leon sa narodil 4.7.2019 a to ÚPLNE ZDRAVÝ, zázrak !!! Lekári nechápali!  Chlapec bol a aj je úplne zdravý.  Preto sa chcem všetkým vám a nášmu Nebeskému Ockovi z úprimného srdca ešte raz poďakovať.“ Foto: zdravý synček Leon

image036

Foto: časť listu od Filipa, v ktorom opisuje reakciu na Duchovnú obnovu, ktorú sa rozhodol vykonať. Píše, že po prečítaní DO je na začiatku cesty. Správne by som povedal, že sme na Jeho ceste a Ocko nás pozýva ďalej. Jn 14,6

image037Príspevok Jozefa  Drugda(viď foto): Dňa 3.9.2020 som bol prepustený z VT v Sučanoch. Zháňal prácu, poslal som žiadosti, ale nebudem ťa klamať, nebolo to jednoduché, aj keď som vyučený elektrikár a mám skúšky na vozík, tak v tejto dobe korony to nebolo ľahké. Ak by som ešte mohol duchovne hodnotiť môj stav po príchode domov, tak útoky od opice boli neskutočné. Bol som rád, že či už Michal, Marek, alebo aj ostatní členovia mi volali písali, navštívili ma. Dostal som z Dismasu  náramok, tričko, exorcizovaný olej a pod. a v začiatkoch som cítil ozajstnú podporu spol. Dismas aj po prepustení. Môžem povedať, že po mesiaci sa veľa vecí ustálilo a útoky sa zmiernili, nakoľko som si od prvých dní dal záväzok, že sa budem modliť od rána žalmy a na večer čítať si Sv. písmo. Dostal som aj ročný plán Sv. písma a ten sa snažím každý deň dodržiavať. Michal mi prezradil, že aj vám pošle takýto plán v decembri  k NL č.47 ako prílohu, aby ste mohli prečítať systematicky celé Sv. písmo za jeden rok. Neskutočne mi to pomohlo, keď som sa sýtil Božím slovom. Teraz už nebývam doma, nakoľko som si našiel bývanie pri Nitre, kde som si našiel prácu v Jaguári a normálne ma tam zamestnali a nepýtali sa ani na bezúhonnosť. Je to super. Je to najväčší podnik, aký som videl a už tam pracujem 2 týždne. Tak verím a dúfam, že práve aj toto má Ocko pre mňa pripravené od stvorenia sveta. V súčasnosti ma napĺňa pokoj v duši a od Mareka dostávam každý deň zamyslenia, ktoré ma spomalia a ukážu Boží pohľad na danú situáciu. Žiť s Kristom sa oplatí a so spol. Dismas som stále v kontakte a už sa teším, ako si kúpim auto a prídem ich navštíviť aj ja.

image038Misia I + darček AD Spol. DISMAS sa zapojilo aj do projektu Kampaň Sladká pomoc. Je to misijná iniciatíva, ktorou motivujeme dobrovoľníkov na Slovensku k pomoci pre mládež a deti v misijných krajinách. Čistý zisk z predaja – 0,25 centov za čokoládku – pôjde na podporu projektov pre deti v rámci Pápežského misijného diela detí. Práve možno aj takáto sladkosť pomôže nielen deťom v Afrike, ale aj tvojim detičkám, ktoré si uvedomia, že je dar,  mať každý deň čo jesť. A práve takto obdarujeme darčekom aj tých, ktorých máme doma, ale aj tých čo potrebujú našu pomoc.

Misia II: opýtať sa pedagóga, či by si v rámci voľného času v krúžku nemohol vyrábať, ruženec. Ak by si to chcel samozrejme a dovolili by ti to, tak by sme ti v záujmovom balíku poslali  šnúrky, kríže, niť a aj návod pre tých, čo to ešte nerobili. K tejto misii ako aj k iným napíšem len toľko, že veľa členov mi píše, ako budú aktívni, keď vyjdu von. Braček, ukáž svoju aktivitu (horlivosť aj v týchto veciach, keď si ešte vo väzení) Mt 25,21 * Mt 25,23. Ani si neviem predstaviť, čo všetko bude robiť opica, len keď budeš chcieť uskutočniť tento zámer, koľko prekážok, nepochopenia alebo aj výsmechu sa ti môže dostať za takýto skutok lásky. Ale dobre si prečítaj, čo si čítam ja, ak prídu takéto ťažkosti. Mt 5,11-12 *Lk 6,22-23 a viete, čo som naposledy vnímal v týchto slovách pravdy? Že Ocko ťa prirovnáva k prorokom. Chápeš? Toto isté robili prorokom. Vykroč, braček, bojuj, je dosť tých čo spia, čo sa skrývajú a boja sa vyjsť (Joz 1,5-9). TY si v JESUS ARMY vyzbrojený Ef 6,13-19, máš všetko, tak poď. Ak si, braček, čítal tieto slová (v tejto misii) s otvoreným srdcom a možno aj viackrát po sebe, tak ten Oheň ti už nikto nevezme, nikto! A pre tých, čo by ti chceli odporovať a oblievať ťa s vodou, aby si sa schladil, povedz len 1Sol 5,19.

Misia III: táto misia aj keď sa zdá, že nie je pre všetkých, ale týka sa nás úplne bytostne. A práve preto by som ťa chcel poprosiť, napíš svedectvo o odpustení sebe samému. Už teraz ti ďakujeme za odvahu urobiť to.

image039Misia IV: pomodliť sa aspoň jeden celý ruženec za Slovenskú a Českú republiku. Iniciatíva tohto projektu je na stránke: https://www.milionruzencovzaslovensko.sk/    A tak sme sa zaregistrovali v počte 100 ružencov.

Misia V + darček AD: ak by niekto špeciálne na Vianoce v Anjelskom darčeku chcel svojmu dieťatku venovať CD od Ega, myslím tým, že tam bude nielen meno Ega, ale aj s venovaním pre tvoju dcérku alebo syna, tak mi napíšte, aby som to mohol dať podpísať Michalovi Strakovi (Egovi).

Misia VI: ak to bude v tvojich silách, tak pôst rob každý týždeň (o vode, alebo vode a chlebe), pričom najlepší pre Božie Kráľovstvo je taký, že jedlo preberieš, ale dáš ho bratovi, alebo tomu, kto je hladný, to je ten pravý pôst. 

Príloha I: charita, na ktorú sa môžete obrátiť počas VT ako aj vaša rodina ak je v núdzi. Zväčša zabezpečujú potrebné šatstvo a potravinové balíčky. Možno práve oni dokážu preklenúť krízu počas vašej neprítomnosti.

image040 image041

 

 

 

 

 

 

 

 

Príloha II (pre kaplánov): s NL posielame aj spomínané evanjelizačné DVD spol. DISMAS vašim kaplánom, ktoré vám môžu pustiť. Obsahom budú svedectvá, chvály LCH ako aj Ego. Príspevok Matúša Šoku: „Nikdy som si nemyslel, že budem písať svedectvo o tom, ako som sedel doma, strihal videá, napaľoval DVDčka a pri tom všetkom evanjelizoval. V čase, keď sa brány väzníc stále viac zatvárajú, nám Pán ukázal cestu, ako sa dostať k odsúdeným novým spôsobom. Vytvorili sme DVD, ktoré obsahuje záznam z modlitby chvál a svedectiev pri oslave 5. výročia Dismas a rozhovor s Ivanom Petrom z Godzone podcastu. Keď sme sa do tohto projektu púšťali, mal som pred úlohami, ktoré na nás čakali, veľa obáv, o mnohom som netušil, ako to budeme robiť. Ale počas celého času sa Pán priznával k tomu, že toto je jeho dielo, najskôr keď nám Braňo Letko daroval DVD a nálepky na potlač, potom pri úpravách s počítačom, strihu videa a napaľovaní DVD, pri výrobe nálepiek. Všade, kde som ja videl problém, Boh prišiel s riešením, a tak som sa nakoniec už iba modlil za to, že Pane, je to tvoja vôľa, tak prosím, vyrieš tento problém. A On ho aj vyriešil, a tak už teraz spokojný píšem toto svedectvo, keď máme pripravených 40 DVD do väzníc s týždenným predstihom. Tak Chvála Pánovi!“ Tieto DVD môžu byť vysielané v rámci videa celoústavovo, teda že sa to bude prehrávať plošne do každého TV na každej cele, ako to bude napr. v Ilave, ak Pán dá. Modli sa, aby to preniklo do každej cely a pozeralo to najviac odsúdených a Ocko sa tak mohol osláviť. V sobotu som kvôli tejto veci volal aj biskupovi OS a OZ SR Mons. Františkovi Rábekovi, ktorý tento projekt požehnal.

Sv. omše za spol. DISMAS: 19.11. a 23.11. v HC. Dňa 8.10. bola odslúžená sv. omša za účasti viacerých kňazov Žilinskej diecézy vo Farskom kostole sv. Mikuláša vo Fačkove za členov spoločenstva Dismas a ich rodiny.

Spol. Dismas sa zapojilo modlitbou sv. ruženca dňa 18.10. do akcie: Milión detí sa modlí ruženec, nakoľko sme všetci Božie deti. Iniciátori dôverujú výpovedi sv. pátra Pia: „Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení.“ Tak vznikol aj názov akcie.  Úmysly:  Dávame do pozornosti, že za úmysly sa začíname modliť už týždeň vopred v spoločnej modlitbe o 20.00 hod. (od pondelka – do nedele). Jednoduchšie napísané, tak sa modlíme na ten úmysel celý týždeň, teda každý deň o 20.00 hod a v sobotu celých 24 hodín.

Sobota (dňa)

Predkladaný úmysel za spol. Dismas. Samozrejme, že sa vždy modlíme aj za teba aj tvoju rodinu!

7.11.2020

za kaplánov, kňazov Ordinariátu, vikára a biskupa, plus pedagógov, ktorí pôsobia vo väzniciach, dekana Jožka, kaplána Ľuboša Matúša a za spoločenstvo Bet lechem

14.11.2020

za Petronelu a jej manžela, za Božie požehnanie do ich služby

21.11.2020

za múdrosť a ochranu DS pre našich politikov Krajčího, Matoviča, Hegera, Záborskú a Krajniaka.

28.11.2020

za Godzone tour a ich projekty.

2.11.2020     Boh Ťa žehnaj, drahý brat v Kristovi - BŤŽ +        Newsletter č.45